15.09.2021 10:44

Goldoni po ostravsku aneb svérázný Sluha dvou pánů v Národním divadle moravskoslezském

Po dlouhých osmdesáti třech letech se na repertoár činohry Národního divadla moravskoslezského vrací slavná klasická komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Ale tohle bude Goldoni po ostravsku! Dramatik a zároveň režisér Tomáš Svoboda klasickou komedii dell’arte zachoval, ale přenesl ji do ryzí ostravské současnosti: Divák se tak může těšit na poctivou dávku ostravské rázovitosti, na mnoho komických záměn, nedorozumění a schválností, ale navrch i na to nejpeprnější z českých, moravských i slezských nářečí včetně hantecu a mluvy „po našymu“. Truffaldino (u nás Truf v podání Petra Panzenbergera) jako „pěrun z Dubiny, co ma po dvuch šichtach“! Originální verzi Sluhy dvou pánů pro NDM napsal a režíruje Tomáš Svoboda.

Inscenace Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů je tedy výraznou autorskou adaptací slavného kusu Carla Goldoniho z roku 1745. Zachovává klíčové dějové motivy (Tomáš Svoboda přenesl děj i postavy do prostředí autosalonů kdesi v současné Ostravě). Hledá komiku ve slovním humoru (paroduje různá nářečí), což byl rys naprosto typický pro komedii dell’arte, a zároveň stále chce tvořit lidovou zábavou. „Tomáš Svoboda pohlíží na celou původní hru s patřičnou dávkou nadhledu a s vehemencí a drzostí ji chce přizpůsobit dnešku. Goldoni po ostravsku je tak stále živelnou fraškou odkazující na to nejlepší z původního žánru, je komedií o vychytralosti, ale zároveň chce být živoucí inscenací, hranou dnes a pro ostravské (naše) publikum,“ přibližuje dramaturg Adam Gold. „Divák se tak může těšit na prostředí oprýskaného autosalonu-servisu, ve kterém polští zloději aut ‚uzdravují“ své stroje. Na romského krále, který za ojeté BMW slíbí i vlastní dceru, na jednu drsnou kelnerku z ‚Přívoza‘, na brněnskou ‚kocnu‘ a pražského kořena, kteří se hledají, aby našli společnou lásku v (reálně už dávno ne!) černé Ostravě,“ rozvíjí dramaturg.

Nekorektní humor provází celý děj, nechybí vulgarismy a komedie je tedy vhodnější pro diváky od 15 let výše. „Je to permanentně drzý a naprosto nekorektní. Chováme se šovinisticky, rasisticky, ale zároveň je v tom nadhled a láska, takže to najde pochopení… Je i není to za hranou – hrdina není rasista, je to prostě debil. Ženy tu mají pěknou kastli a slušný airbagy, mluvíme s touhle metaforou a je to i příšerně šovinistický, ale je v tom láska a je to k sežrání! Má to hravost,“ netají se Tomáš Svoboda. „Vždycky zlepší inscenaci, když se v ní uráží Brno. Všechny ty vtipy na Brňáky máte vy Ostraváci rádi a je to tam!“ napovídá dále Svoboda. „Bude to legrace a pořádná jízda!“ uzavírá. Pokud se divák chce dozvědět přímo od Tomáše Svobody ještě víc o tom, do „čeho jde“, najde to v podcastu s autorem a režisérem. Poslech v mobilu nebo na webu divadla.

Světová premiéra komedie Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů je v sobotu 18. září 2021 v Divadle Antonína Dvořáka, repríza v úterý 21. září tamtéž.

V roli Trufa Petr Panzenberger. Dále hrají Lada Bělašková, Kateřina Breiská / Petra Kocmanová, Vít Roleček, David Viktora, Jiří Sedláček, Martin Dědoch, Kamila Janovičová / Renáta Klemensová a další.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová