20.01.2020 13:30

Ha Divadlo uvede premiéru inscenace Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi

Novinka na repertoáru brněnského HaDivadla, Naši Studie rozhovoru o klimatické krizi, je výřezem z reality rodinných debat o globálním oteplování. Hrozby a příležitosti, které s sebou tyto domácí diskuze přinášejí, zkoumá režisér Ivan Buraj v tvůrčím týmu s dramaturgem HaDivadla Matějem Nytrou, filmovým tvůrcem Bohdanem Karáskem a výtvarníkem Pavlem Stercem. Inscenace je součástí dramaturgického cyklu HaDivadla pro 45. sezonu 2019/20 nesoucí název Zdroje. První diváci ji zhlédnou v premiéře již 31. ledna.

Naši Studie rozhovoru o klimatické krizi je civilně pojatým vhledem do situace mezilidských konfliktů, komunikací a „polohování osobních pozic“ vůči otázkám klimatu či (ne)udržitelných životních stylů. Pozornost je zacílena na fenomén rodiny, jako jednotky, která reprezentuje společnost a její vznětlivé napětí. Tři generace – v obsazení matka (Simona Peková), starší dcera s podnikavým manželem (Kamila Valůšková a Jiří M. Valůšek), mladší dcera aktivní v environmentálním občanském hnutí (Táňa Malíková), a chybějící otec – přinášejí do pléna jednoho nedělního setkání škálu názorů, zkušeností i emocí a společně vzdorují kolapsu vzájemných vztahů.

Výlom z jedné bytové návštěvy a jejího vnitřního – jazykového – souboje zastupuje komplexní nesoulad ohroženého světa. Zajímalo nás, jak se od tématu lehce stočí pozornost k emocím, agresi, ale jak se zase v nových kolech bitvy dá z faulů poučit, protože ve skutečnosti musí, jinak se věci nepohnou z místa,“ interpretují tvůrci záměry projektu, jenž vznikal polodokumentárním způsobem a v sezoně mu předcházel i volný cyklus přednášek sociologů nebo třeba členů klimatických organizací. Na autorském scénáři se vedle Ivana Buraje a dramaturga Matěje Nytry podílel filmový tvůrce Bohdan Karásek (dvakrát nominovaný za svůj debutový snímek na letošní Ceny filmové kritiky) a výtvarník Pavel Sterec (pedagog a mj. finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015), který také vytvořil scénografické pojetí inscenace. Dominuje mu šev mezi fragmenty bytu a abstraktním infinitem scény.

Nekonečnost, ne/růst a motiv sdíleného prostoru jsou ostatně spojnicí, kterou inscenace Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi vytváří i směrem k další premiéře sezony, projektu Vnímání (28. března), na nějž naváže autorská adaptace slavného Melvillova románu Moby Dick (25. května) v první spolupráci HaDivadla se slovenským režisérem Rastislavem Ballekem. Závěr sezony pak bude patřit horizontální otevřené formě studiové akce Válku specializaci písek stroji povstalecký nerůst, kterou připravuje brněnský Ateliér intermédií z Fakulty výtvarných umění VUT. 

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: Marie Rotnáglová