20.01.2020 13:30

Ha Divadlo uvede premiéru inscenace Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi

Novinka na repertoáru brněnského HaDivadla, Naši Studie rozhovoru o klimatické krizi, je výřezem z reality rodinných debat o globálním oteplování. Hrozby a příležitosti, které s sebou tyto domácí diskuze přinášejí, zkoumá režisér Ivan Buraj v tvůrčím týmu s dramaturgem HaDivadla Matějem Nytrou, filmovým tvůrcem Bohdanem Karáskem a výtvarníkem Pavlem Stercem. Inscenace je součástí dramaturgického cyklu HaDivadla pro 45. sezonu 2019/20 nesoucí název Zdroje. První diváci ji zhlédnou v premiéře již 31. ledna.

Naši Studie rozhovoru o klimatické krizi je civilně pojatým vhledem do situace mezilidských konfliktů, komunikací a „polohování osobních pozic“ vůči otázkám klimatu či (ne)udržitelných životních stylů. Pozornost je zacílena na fenomén rodiny, jako jednotky, která reprezentuje společnost a její vznětlivé napětí. Tři generace – v obsazení matka (Simona Peková), starší dcera s podnikavým manželem (Kamila Valůšková a Jiří M. Valůšek), mladší dcera aktivní v environmentálním občanském hnutí (Táňa Malíková), a chybějící otec – přinášejí do pléna jednoho nedělního setkání škálu názorů, zkušeností i emocí a společně vzdorují kolapsu vzájemných vztahů.

Výlom z jedné bytové návštěvy a jejího vnitřního – jazykového – souboje zastupuje komplexní nesoulad ohroženého světa. Zajímalo nás, jak se od tématu lehce stočí pozornost k emocím, agresi, ale jak se zase v nových kolech bitvy dá z faulů poučit, protože ve skutečnosti musí, jinak se věci nepohnou z místa,“ interpretují tvůrci záměry projektu, jenž vznikal polodokumentárním způsobem a v sezoně mu předcházel i volný cyklus přednášek sociologů nebo třeba členů klimatických organizací. Na autorském scénáři se vedle Ivana Buraje a dramaturga Matěje Nytry podílel filmový tvůrce Bohdan Karásek (dvakrát nominovaný za svůj debutový snímek na letošní Ceny filmové kritiky) a výtvarník Pavel Sterec (pedagog a mj. finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015), který také vytvořil scénografické pojetí inscenace. Dominuje mu šev mezi fragmenty bytu a abstraktním infinitem scény.

Nekonečnost, ne/růst a motiv sdíleného prostoru jsou ostatně spojnicí, kterou inscenace Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi vytváří i směrem k další premiéře sezony, projektu Vnímání (28. března), na nějž naváže autorská adaptace slavného Melvillova románu Moby Dick (25. května) v první spolupráci HaDivadla se slovenským režisérem Rastislavem Ballekem. Závěr sezony pak bude patřit horizontální otevřené formě studiové akce Válku specializaci písek stroji povstalecký nerůst, kterou připravuje brněnský Ateliér intermédií z Fakulty výtvarných umění VUT. 

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: Marie Rotnáglová

Ha Divadlo uvede premiéru inscenace Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.