19.09.2020 10:14

HaDivadlo preventivně ruší na deset dní program kvůli koronaviru

Brněnské HaDivadlo z preventivních důvodů ruší na deset dní svůj program. Jeden z pracovníků má pozitivní test na nový koronavirus, další zaznamenali rizikové kontakty a na výsledky testů čekají. HaDivadlo chce svým krokem vedle ochrany zdraví svých zaměstnanců a spolupracovníků také otevřít diskusi o tom, nakolik je správné pokračovat v současné situaci v hraní divadla, oznámila ČTK Anna Stránská z produkce divadla.

Preventivní zrušení programu je podle divadelníků výrazem zodpovědnosti. Je opřeno o doporučení praktických lékařů, kteří mají v péči zaměstnance divadla. „Jsme schopni zajistit bezpečí diváků, což se doposud dělo, ale vzhledem k povaze divadelního provozu a scénickému vystupování nejsme schopni zaručit zaměstnancům a spolupracovníkům vyloučení možnosti nákazy," uvedlo vedení divadla v tiskové zprávě.

Zákulisí divadla je prý potenciálně velmi infekčním prostorem. V řadě inscenací účinkují externí herci a tvůrci, kteří působí v dalších kolektivech a kvůli své práci hojně cestují. HaDivadlo je navíc v podzemí bez oken.

HaDivadlo podle vedení nepovažuje za správné „hrát si dále na normál". Proto zatím pozastavuje program pro veřejnost a plánuje bezpečný vnitřní provoz divadla. Existuje prý několik variant dalšího postupu na základě doporučení hygieniků a v závislosti na vývoji situace.

Tématem letošní 46. sezony je Adaptace. Divadelníci si shodou okolností kladou za cíl zkoumat schopnost čelit solidárně a společensky odpovědně výzvám turbulentní doby.

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dvd