16.03.2022 11:01

HaDivadlo se představí Praze. Výrazná brněnská scéna přiveze dvě inscenace do Divadla Archa

Začátky HaDivadla, které od roku 2004 sídlí v brněnské funkcionalistické pasáži Alfa, sahají do Prostějova 70. let. Scéna se od svých počátků profiluje jako prostor pro silné tvůrčí osobnosti a razí cestu výrazné autorské poetiky. Na přelomu března a dubna zamíří HaDivadlo do Prahy. Svou tvorbu představí v Divadle Archa 31. března a 1. dubna 2022. Poetiku a směřování současného HaDivadla přiblíží divákům na úvodní besedě – nazvané Intro: HaDivadlo.

V Divadle Archa se HaDivadlo představuje jako další scéna Centra experimentálního divadla. Divadlo Husa na provázku zde hostuje pravidelně již po několik sezon. „Centrum experimentálního divadla a obě tyto jeho scény reprezentují jiný typ divadla, než jaké se hraje jinde. Proto jsou tato divadla pro Archu důležitá a zajímavá. Přímo v DNA mají vepsanou neustálou snahu o nové divadelní tvary, to je to, proč chceme spolupracovat. Navíc spousta členů HaDivadla působila také v mnohých projektech našeho divadla,“ vysvětluje Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa.

Do Prahy zamíří divadlo z Alfa pasáže se dvěma inscenacemi v režii uměleckého šéfa Ivana Buraje. Obě se věnují současným problémům, jsou rozvahou nad stavem současného světa, nad úlohou jedince, ale i celé společnosti. Inscenace Naši (čtvrtek 31. března) je konverzací čtyř členů rodiny v neděli odpoledne. Rozbuškou hádky se stává jedna z krizí současnosti, ta klimatická. Dialogy představení vznikaly spoluprací tří tvůrců na základě pozorování konkrétních lidí a jejich různých postojů právě k tématu klimatické krize. Vznikl tak nebývale civilní scénář, na němž se podílel mimo jiné oceňovaný filmový scenárista Bohdan Karásek. Vnímání (pátek 1. dubna) je poklidnou revoltou k dnešnímu uhnanému způsobu života kladoucího nároky na neustálý výkon a produktivitu. Námět Vnímání vznikl v roce 2019, v období, kdy ještě nikdo netušil, že se jeho téma promítne do života každého z nás. Průvodní věta inscenace „Tvůj pokoj je středem světa.“ se tak znenadání stala vlivem pandemie aktuální pro všechny.

Doprovodný program, v podobě úvodů a následných besed po představení, je HaDivadlu vlastní a nebude chybět ani v průběhu pražského hostování. Před každou reprízou budou mít diváci možnost nahlédnout na proces tvorby skrze autorský úvod režiséra inscenace (vždy od 19 hodin). Po představení bude následovat diskuze s tvůrci a herci.

Ve své aktuální 47. sezoně se HaDivadlo věnuje zkoumání fenoménu nerůstu. V uměleckém naplňování přináší nerůst po pandemických časech potřebnou redukci repertoáru. HaDivadlo místo nových premiér přistoupilo k zásahům do stávajícího repertoáru – tzv. Tvůrčím intervencím, které nabízí nový pohled a perspektivu na již vzniklé inscenace. V následující sezoně HaDivadlo opět nové tituly uvede. První premiérou sezony 2022/23 bude v listopadu 2022 inscenace v režii Ivana Buraje.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová

HaDivadlo se představí Praze. Výrazná brněnská scéna přiveze dvě inscenace do Divadla Archa

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.