09.02.2012 09:39

HaDivadlo se v novém představení inspiruje záhadným životem včel

Záhadné vymírání včel posloužilo jako podnět ke vzniku nového představení brněnského HaDivadla. Autorskou inscenaci nazvanou Svět v ohrožení připravuje režisér Jiří Havelka. Divadelníci v představení uvažují o tématech, jako jsou hrozba ekologické katastrofy, limity racionálního uvažování a krize západní civilizace.  
  
Vymírání úlů označují odborníci jako syndrom zhroucení včelstev. Příčinu vědci zatím neznají, avšak obávají se následků. Bez včel by se totiž přírodní koloběh brzy zadrhnul. Umělci si vzpomněli také na výrok Alberta Einsteina, který údajně jednou řekl, že pokud by ze Země zmizely včely, zbývaly by lidstvu čtyři roky života.    
Svět v ohrožení je druhou inscenací z dramaturgického cyklu Konec civilizace, který bude v HaDivadle pokračovat i v příští sezoně. "Cyklus je reakcí na popkulturní fenomén roku 2012, kdy se všude mluví o apokalypse, mayském kalendáři, konci světa," uvedl dramaturg Jan Havlice. Divadelníci nehledají odpověď na otázku, zda civilizace skončí. Spíše se ptají, proč se nyní společnost tak často obrací k motivům zániku a z čeho vyrůstá nespokojenost se stavem světa.   
 
Havelka při přípravě inscenace nastudoval mnoho detailů ze života včel, které moderní věda nedokáže jasně vysvětlit. "Zřejmě zde narážíme na určité limity ve způsobu poznávání světa, který v západní civilizaci převažuje," uvedl Havelka. Inscenace nemá pevnou příběhovou linii, pracuje s pohybem a recitací, čerpá z odkazu symbolistického divadla.
"Rozhodně na jevišti nebudou herci v nějakých černožlutých kostýmcích," zdůraznil Havelka. Spíše se prý inspiroval tezí básníka a nadšeného včelaře Maurice Maeterlincka, podle nějž je úl především temnota a včely jsou kapky světla. Důležitou součástí scénického ztvárnění jsou proto svítilny.

Havelka má na repertoáru HaDivadla od roku 2008 úspěšný titul Indián v ohrožení. Tehdy čerpal inspiraci z Einsteinovy teorie relativity. Premiéru nového představení Svět v ohrožení naplánovalo HaDivadlo na 14. února. Autorkou výpravy je Andrea Králová. Hrají Cyril Drozda, Marie Ludvíková, Simona Peková a další.


HaDivadlo: Svět v ohrožení, foto: Lukáš Smýkal

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, kš, foto: Lukáš Smýkal

HaDivadlo se v novém představení inspiruje záhadným životem včel