10.09.2018 14:56

HaDivadlo se v premiéře inscenace ´68 vrací k událostem roku 1968

Atmosféru a generační konflikty roku 1968 na obou stranách železné opony oživuje inscenace ´68 v brněnském HaDivadle. Měla mít premiéru už 1. května, nicméně kvůli komplikacím v závěrečné fázi zkoušek stihli divadelníci v minulé sezoně jen mimořádné uvedení inscenace. Plnohodnotnou premiéru připravili na středu 12. září.

Režisérem je Jan Antonín Pitínský, který v minulosti v HaDivadle uvedl řadu výrazných inscenací. Na novince spolupracoval s mladšími následovníky. Výsledná kompozice je dílem tvůrčí souhry hereckého kolektivu rozděleného na mladou a starou část souboru, uvedla v tiskové zprávě Anna Stránská z produkce divadla.

Scénář čerpá inspiraci ve filmových, literárních i divadelních dílech z 60. let minulého století. Cituje například z filmů Číňanka Jeana-Luca Godarda a Ukradené polibky Françoise Truffauta.

Inscenace připomíná, že zatímco ve Francii v roce 1968 mladí lidé protestovali proti konzervativní pravicové vládě, v Československu vojska varšavské smlouvy potlačila pražské jaro, což diskreditovalo levicové ideály na dlouhá desetiletí.

„Kulisy doby, která věřila v lepší svět, se uklízejí a zítra se vstává do práce. Mluvili protestující roku 1968 na obou stranách železné opony o stejném boji nebo ve skutečnosti stáli proti sobě?" naznačil jednu ze základních otázek inscenace dramaturg Matěj Nytra.

Divadelníci zároveň chtěli zjistit, zda s padesátiletým odstupem lze vidět tehdejší události jasněji a překonat dosud rozpolcený pohled na rok 1968.

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr