11.10.2021 12:00

HaDivadlo uvede adaptaci kultovního rakouského románu Zeď v režii Kamily Polívkové

HaDivadlo uvede v sobotu 16. října v premiéře adaptaci románu Marlen Haushoferové Zeď. Zpráva o dvou a půl letech života v lese bez kontaktu s civilizací rezonuje s otázkami po vztahu člověka a prostředí, ve kterém žije. Reflexi moderního i současného světa zpoza neviditelné zdi podá v hlavní roli hostující herečka Tereza Hofová.

Kultovní rakouský román, který v době vzniku upoutal úsporným jazykovým stylem a alegoričností, zachycuje příběh ženy, která uvízne v lese v podhůří Alp. Vypravěčka se probouzí v lovecké chatě poté, co její sestřenice s manželem odjeli do nedaleké vesnice. Vzápětí na procházce se psem Rysem zjišťuje, že ji od okolního světa přes noc oddělila neviditelná zeď. Po inventuře zásob a setkání s krávou a kočkou, které potkal stejný osud, začíná dlouhý proces adaptace na novou situaci. Vypravěčka musí čelit nutnosti rozpoznat své skutečné potřeby i najít vztah ke svému já ve zdánlivé osamělosti prostředí bez dalších lidí. Soužití zvířat a hrdinky, přezdívané “alpská Robinsonka”, tak rozvíjí úvahy o vztahu moderního člověka k mimolidskému prostředí.

Román z roku 1963 je prvním autorčiným dílem, které se dočkalo českého vydání. Překlad Kateřiny Lepic vyšel v nakladatelství Revolver Revue v roce 2019. Adaptace do divadelní podoby míří k obrazu toho, co antropolog a sociolog Bruno Latour nazývá „uzemněním se“ a nutnou katalogizací potřebných nástrojů a schopností člověka pro jeho přežití. 

Dějištěm hypnotické poutě k pocitům a vědomí ženy se v režii Kamily Polívkové stalo samotné prostředí HaDivadla. Fragmenty vzpomínek vypravěčky se zhmotňují ve scéně, zvuku i hereckých odrazech zvířat, s nimiž nově sdílí svůj život. Autorem hudby a zvukového designu je Ondřej Mikula aka Aid Kid, scénu vytvořil Antonín Šilar.Pro mě je ústředním tématem proměna vztahu člověka k sobě samému a k přírodě. Péče o životní prostředí je pro naši hrdinku doslova otázkou přežití. A člověk sám nepřežije – JÁ se musí stát součástí MY,“ říká o setkání se Zdí režisérka inscenace Kamila Polívková. V hlavní roli se představí hostující Tereza Hofová, spolu s ní zvířecí „MY“ utváří herci a herečky HaDivadla Marie Ludvíková, Jiří Svoboda, Kamila Valůšová, Magdalena Straková, Jiří M. Valůšek a Táňa Malíková.

HaDivadlo mělo premiéru inscenace Zeď naplánovanou již na svoji předchozí 46. sezonu. Z pandemických důvodů ovšem inscenátoři v uplynulém období nepřistoupili ke klasické divadelní premiéře, ale přenesli fragmenty rozezkoušené inscenace do online prostředí. Různorodé multimediální výstupy přinášely publiku v průběhu dvou měsíců (duben až červen 2021) příběh Zdi prostřednictvím webové stránky zed.hadivadlo.cz. Na remediaci HaDivadlo nyní navazuje divadelní premiérou.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová