11.10.2021 12:00

HaDivadlo uvede adaptaci kultovního rakouského románu Zeď v režii Kamily Polívkové

HaDivadlo uvede v sobotu 16. října v premiéře adaptaci románu Marlen Haushoferové Zeď. Zpráva o dvou a půl letech života v lese bez kontaktu s civilizací rezonuje s otázkami po vztahu člověka a prostředí, ve kterém žije. Reflexi moderního i současného světa zpoza neviditelné zdi podá v hlavní roli hostující herečka Tereza Hofová.

Kultovní rakouský román, který v době vzniku upoutal úsporným jazykovým stylem a alegoričností, zachycuje příběh ženy, která uvízne v lese v podhůří Alp. Vypravěčka se probouzí v lovecké chatě poté, co její sestřenice s manželem odjeli do nedaleké vesnice. Vzápětí na procházce se psem Rysem zjišťuje, že ji od okolního světa přes noc oddělila neviditelná zeď. Po inventuře zásob a setkání s krávou a kočkou, které potkal stejný osud, začíná dlouhý proces adaptace na novou situaci. Vypravěčka musí čelit nutnosti rozpoznat své skutečné potřeby i najít vztah ke svému já ve zdánlivé osamělosti prostředí bez dalších lidí. Soužití zvířat a hrdinky, přezdívané “alpská Robinsonka”, tak rozvíjí úvahy o vztahu moderního člověka k mimolidskému prostředí.

Román z roku 1963 je prvním autorčiným dílem, které se dočkalo českého vydání. Překlad Kateřiny Lepic vyšel v nakladatelství Revolver Revue v roce 2019. Adaptace do divadelní podoby míří k obrazu toho, co antropolog a sociolog Bruno Latour nazývá „uzemněním se“ a nutnou katalogizací potřebných nástrojů a schopností člověka pro jeho přežití. 

Dějištěm hypnotické poutě k pocitům a vědomí ženy se v režii Kamily Polívkové stalo samotné prostředí HaDivadla. Fragmenty vzpomínek vypravěčky se zhmotňují ve scéně, zvuku i hereckých odrazech zvířat, s nimiž nově sdílí svůj život. Autorem hudby a zvukového designu je Ondřej Mikula aka Aid Kid, scénu vytvořil Antonín Šilar.Pro mě je ústředním tématem proměna vztahu člověka k sobě samému a k přírodě. Péče o životní prostředí je pro naši hrdinku doslova otázkou přežití. A člověk sám nepřežije – JÁ se musí stát součástí MY,“ říká o setkání se Zdí režisérka inscenace Kamila Polívková. V hlavní roli se představí hostující Tereza Hofová, spolu s ní zvířecí „MY“ utváří herci a herečky HaDivadla Marie Ludvíková, Jiří Svoboda, Kamila Valůšová, Magdalena Straková, Jiří M. Valůšek a Táňa Malíková.

HaDivadlo mělo premiéru inscenace Zeď naplánovanou již na svoji předchozí 46. sezonu. Z pandemických důvodů ovšem inscenátoři v uplynulém období nepřistoupili ke klasické divadelní premiéře, ale přenesli fragmenty rozezkoušené inscenace do online prostředí. Různorodé multimediální výstupy přinášely publiku v průběhu dvou měsíců (duben až červen 2021) příběh Zdi prostřednictvím webové stránky zed.hadivadlo.cz. Na remediaci HaDivadlo nyní navazuje divadelní premiérou.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová

HaDivadlo uvede adaptaci kultovního rakouského románu Zeď v režii Kamily Polívkové

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.