15.11.2021 12:39

HaDivadlo uvede nový autorský projekt Jiřího Austerlitze o možnostech náhody a ekosystému divadelního jeviště

Sérii programových novinek připravovaných v období lockdownu zakončí HaDivadlo premiérou nového tvůrčího projektu režiséra Jiřího Austerlitze. Pětice herců zde zkoumá, co znamená potenciál náhody a jak v chaosu reality nalézt klid a radost. Inscenace s názvem Po celou dobu představení probíhá představení se divákům představí poprvé v sobotu 20. listopadu 2021 od 19.30 hodin.

Po premiéře Moby Dicka (režie Rastislav Ballek) a Zdi (režie Kamila Polívková) se na repertoár HaDivadla dostává první spolupráce s Jiřím Austerlitzem. Austerlitz je originálním autorským režisérem vycházejícím např. z tradic zvukového divadla či voice-bandu, spolupracujícím v kolektivu Boca Loca Lab. Je také pedagogem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Scénickou esej s názvem Po celou dobu představení probíhá představení vytvořil v tandemu s dramaturgyní Klárou Hutečkovou a zkoumá zde možnosti náhody, změny a zdánlivě nedramatických konstelací v přiznané realitě divadelního večera. Pětilístek herců ze souboru HaDivadla demaskuje tento jevištní čas jako konstrukci z připravených akcí, komických a absurdních setkání, ale i náhod a obrazů oslovujících diváckou fantazii. 

„Představení pro nás zkoumá hranici hereckého jednání, když přistoupíme na to, že klasická příčina a následek už nemusí platit a jedinou nezpochybnitelnou veličinou je čas, ve kterém se všechno děje,“ definuje východiska projektu Jiří Austerlitz. Novým experimentem koncepčně navazuje na svá nedávná díla, na nichž se podílela také Klára Hutečková Hra na uši, Oči v sloup či naposledy Lidé chodí sem a tam, vzniklé v pražských scénách Studio Hrdinů, Alfréd ve dvoře a také v dramaturgii Českého rozhlasu. Textová montáž svobodně sdružuje jazykové hlavolamy, číselné rébusy, lidová rčení či jiné fragmenty z klasické literatury. „Samotné představení je přitom pojato nenápadně jako tiché a rozjímavé, s minimem přímé řeči. Pět aktérů rozžívá prostor jako laboratorní akvárium, prostor pro možnost hry a komunikace s přihlížejícím tedy divákem, který by ideálně měl mít po většinu času smyslová ústrojí dokořán,“ pobízí dramaturg divadla Matěj Nytra. Klíčovým instrumentem pro trávení času v představení je pro herce takřka nekonečný počet rekvizit různého druhu i užití  jejich „nerůstové“ hloubkové znovupoužívání odhaluje také v nich auru života a nečekaných kvalit.

V inscenaci Po celou dobu představení probíhá představení vystupuje Cyril Drozda, Mark Kristián Hochman, Magdalena Straková, Jiří Svoboda a Jiří Miroslav Valůšek. Společně s Austerlitzem a Hutečkovou tento scénický svět mezilidských divů modelovali Anežka Kalivodová (kostýmy, scéna), Ladislav Železný (zvukové pojetí) a Pavel Havrda (světelný design). 

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: Marie Rotnáglová