20.04.2023 09:27

HaDivadlo uvede premiéru inscenace Moravský kras v režii Petera Gondy

Jak se může krajinná oblast stát námětem pro divadelní jeviště? To se ukáže v připravované inscenaci HaDivadla s názvem Moravský kras v režii hostujícího slovenského režiséra Petera Gondy. Premiéra se uskuteční na brněnské scéně Centra experimentálního divadla v pátek 28. dubna 2023 od 19.30 hodin. 

Poslední novinkou 48. sezony HaDivadla s názvem Blízkost bude autorská inscenace Petera Gondy a kolektivu, která čerpá inspiraci z lokálního folklóru, mýtů a příběhů spjatých s krajinnou oblastí Moravského krasu. Příroda ale i otisk člověka v ní se stávají materiálem pro scénickou montáž o devíti obrazech. Žánrová různorodost výsledné montáže i bohaté zapojení audiovizuálních technologií přitom odkazují k nejednoznačnému vztahu mezi divočinou a civilizací.

Peter Gonda je divadelní režisér, audiovizuální umělec a programátor, který vystudoval informatiku v Bratislavě a Katedru alternativního a loutkového divadla DAMU. Ve své divadelní práci se zaměřuje na testování alternativních divadelních forem a zkoumání propojenosti člověka s technologiemi. V HaDivadle bude režírovat vůbec poprvé. „Ve svých inscenacích se často zabývám kritikou antropocentrismu. Na inscenaci Moravský kras mě baví, že se nejedná o drama pouze lidské, ale i o drama přírody a krajiny,“ popisuje Gonda svou motivaci pro uchopení Moravského krasu divadelními prostředky. Zároveň podle Gondy navazuje inscenace na poetiku HaDivadla v minulosti i současnosti: „Moravský kras je inscenace, která je rozkročená mezi dávnou tradicí improvizace a kolektivní tvorby v HaDivadle na jedné straně a moderním audiovizuálním divadlem na straně druhé.“

K práci na inscenaci byl přizván i umělec, kurátor a pedagog Michal Kindernay, který tvoří napříč různými médii, nejčastěji videoperformance, interaktivní instalace či hudebně-zvukové kompozice. Snaží se propojovat nástroje umění, technologie a vědy. Pro inscenaci Moravský kras připravil video, které bude integrální součástí jevištního dění. Dalším z významných spolupracovníků na této inscenaci je Jonatán Pastirčák, slovenský hudební skladatel a nedávný laureát ocenění Český lev za nejlepší hudbu. Pastirčák skládá elektronická i elektroakustická hudební díla a v minulosti se již jako skladatel podílel na řadě tanečních i divadelních projektů. 

Inscenace Moravského krasu bude využívat řadu multimediálních technologií a nebude se přitom zakládat na žádném celistvém textu. Tento přístup ke komponování inscenace objasňuje dramaturgyně inscenace Anna Prstková: „Sběr materiálů o krasu se rozbíhal do mnoha směrů. Stejná místa a jevy popisuje jinak jazyk geologů, archeologů, speleologů nebo básníků. Rozhodli jsme se proto vystavět inscenaci jako antologii. Obrazy jsou mezi sebou propojené asociativně, bez jednotícího příběhu, a nahlíží z různých perspektiv vztah lidí ke krasu.”

Scénografii pro tuto netypickou inscenaci připravil divadelní a filmový scénograf Matěj Sýkora, který nejčastěji spolupracuje s brněnským uskupením D’epog či právě Peterem Gondou. Spoluvytvořil také inscenace v HaDivadle (K antropocénu, Čevengur, Moby Dick) a v současné době je pedagogem scénografie na Divadelní fakultě JAMU. 

Jak se Sýkorovo postmoderní scénografické gesto projeví v inscenaci HaDivadla, můžou diváci vidět na premiéře, která se uskuteční v pátek 28. dubna 2023 od 19.30 hodin. První repríza proběhne v úterý 2. května od 19.30 a bude jí předcházet autorský úvod od 19.00 na Studiu HaDivadla, v níž inscenační tým přiblíží svá východiska. Po druhé repríze v pondělí 15. května od 19.30 se uskuteční beseda na sále s tvůrci i hereckým kolektivem. 

V pátek 19. května se potom HaDivadlo představí i pražskému publiku při hostování v Divadle Archa, kam kromě Moravského krasu přiveze i předchozí novinku aktuální sezony Požár v šťastném Rakousku (představení 20. května).

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková