11.05.2022 10:59

HaDivadlo uvede živou rozhlasovou hru napsanou kolektivem vědců a aktivistů věnujících se fenoménu Nerůstu

Na autorský projekt kolektivu HaDivadla z podzimu roku 2020 Vnímání – scénickou introspektivní esej o melancholii odporu a svobodě v nerůstu – nyní navazuje Tvůrčí intervence ve formě živé rozhlasové hry. V týdnu věnovaném Vnímání ve čtyřech termínech uvedeme nově vzniklý kolektivní text s názvem Nikola 2030, 2045, 2080. Hlasově-hudební a prostorová kompozice umožní vnímat dílo v situaci vleže, v unikátní formě invokace na pomezí meditace a rituálu.

Tři probuzení jedné postavy v budoucnosti, kde svět směřuje více k nerůstu než růstu. Jak by klíčové oblasti života vypadaly?

Na textu od začátku této sezony pracovali umělecký šéf HaDivadla Ivan BurajAdam Čajka, lektor a člen organizace NaZemi, Eva Fraňková, environmentalistka působící na FSS MU a v nerůstovém hnutí, Anna Kárníková, současná ředitelka ekologické organizace Hnutí DUHA a Pavel Sterec, vizuální umělec, aktivista.

Text zazní v podání hereček Simony PekovéMagdaleny Strakové a Kamily Valůškové.

https://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: HaDivadlo

HaDivadlo uvede živou rozhlasovou hru napsanou kolektivem vědců a aktivistů věnujících se fenoménu Nerůstu

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.