16.03.2023 11:07

HaDivadlo zve na mini konferenci věnovanou současnému slovenskému divadlu

Součástí 48. sezony HaDivadla s názvem Blízkost je i otevírání a reflexe vztahů mezi českou a slovenskou kulturou. Tomuto tématu bude věnována i připravovaná mini konference, která uvítá filmovou, divadelní a rozhlasovou autorku Annu Gruskovou a dramaturga Mira Dacha. Událost se uskuteční v úterý 28. března od 17.30 hodin a je pořádána ve spolupráci se Slovenským inštitútom v Praze.

Jedním z cílů současné sezony HaDivadla odehrávající se třicet let po vzniku samostatné České a Slovenské republiky je zkoumání kulturní blízkosti mezi našimi zeměmi, do níž neodmyslitelně patří i sdílená divadelní praxe. Mimo jiné je již druhým uměleckým šéfem této scény Centra experimentálního divadla bratislavský rodák, po Mariánovi Amslerovi je jím aktuálně Ivan Buraj. HaDivadlo na jaře roku 2023 uvádí dvě premiéry připravené hostujícími slovenskými režiséry –⁠ Požár v šťastném Rakousku na motivy románu Sofije Andruchovyč v režii Eduarda Kudláče (premiéra 24. února 2023) a scénický experiment Moravský kras v režii Petera Gondy (premiéra 28. dubna 2023). Mini konference o současném slovenském divadle tak formou doprovodného programu doplní česko-slovenskou linii sezony a rozšíří její kontexty.

První přednášející bude Anna Grusková, filmová a divadelní autorka, ale též režisérka, dramaturgyně a kurátorka. Ve svém příspěvku s titulem Spolu i zvlášť: Devadesátky na Slovensku ovlivnily i české divadlo za pomoci řady audiovizuálních ukázek načrtne vývojové tendence slovenského divadla po pádu železné opony a po rozdělení Československa. V devadesátých letech vstoupilo divadlo do konkurence mnoha dalších médií, ale i jiných možností trávení volného času a utrácení peněz. Grusková ve svém příspěvku nastíní, jakým způsobem se divadlo s těmito novými výzvami vyrovnalo, a jak se vyvíjel vztah mezi nově rozdělenými kulturami.

Druhý přednášející Miro Dacho v současné době působí jako dramaturg Slovenského komorného divadla v Martině a v HaDivadle se již v roce 2014 představil jako dramaturg inscenace Maryša (režie Lukáš Brutovský). Tentokrát se zaměří na generační střet mezi klasickým divadlem ve službách dramatu a nastupující vlnou autorského divadla, a jak tento rozkol přispívá k podobám současné slovenské divadelní praxe. Představí experimentální divadelní tvary, které se již nezabývají dramatickým textem, ale chtějí skrze divadlo zkoumat společenské a osobní fenomény.

Po obou příspěvcích bude následovat moderovaná debata s hosty otevřená otázkám z publika. Mini konference se bude odehrávat 28. března 2023 na sále HaDivadla od 17.30 hodin. Vstup je volný pro všechny zájemce. Formát mini konference přitom již HaDivadlo otestovalo v únoru minulého roku, kdy se uskutečnila Mini konference: Možnosti Brocha, věnovaná autorovi literární předlohy již derniérované inscenace Náměsíčníci (imitace a tušení), jako jedna ze série tvůrčích intervencí. Jedná se o další z řady doprovodných akci, které slouží jako možnost navázání dialogu s publikem a rozšíření kontextů uváděných inscenací. 

https://www.hadivadlo.cz/

Událost na FB

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková, foto: HaDivadlo, Beseda po představení Vnimaní. Foto: Ivo Dvořák

HaDivadlo zve na mini konferenci věnovanou současnému slovenskému divadlu

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům