01.10.2012 09:07

Hamlet – hostování Alexandrinského divadla z Petrohradu v Národním divadle

Na základě rozvíjejících se vztahů mezi Národním divadlemAlexandrinským divadlem z Petrohradu přivítáme v Praze významný divadelní soubor. V říjnu 2012 vystoupí v Národním divadle partnerský soubor z Ruské federace se svojí slavnou inscenací Hamlet v režii legendárního režiséra Valerije Fokina.

Ve své originální inscenaci Hamleta odhaluje režisér Valerij Fokin bolestivé mýty současné ruské společnosti. V kánonicky známém textu odhaluje základní mechanismus státního zřízení, což je v kontextu země, která bojuje s korupcí na všech úrovních občanského života odvážným gestem.

 „Vidím jasné paralely mezi jedním z nejpopulárnějších dramat, a aktuálními problémy se kterými se potýká naše milovaná země. A nemám na mysli pouze často diskutovanou ekonomickou krizi. Podle mě jde mnohem více o krizi duchovní.  Mám rád výrok G. A. Tovstonova o tom, že zážitek z klasiky musí být jako z čerstvě pročtených novin. V inscenaci se mohou vyskytovat přímé narážky na aktuální politickou situaci i na problémy všedního dne, ale je nutné, v ní uchovat pocit, že je nejen pro nás, ale o nás. Tehdy může divák říci: ano rozumím, cítím.“  Valerij Fokin, režisér

Délka inscenace: 1 hodiny 50 minut bez pauzy
Inscenace v ruském jazyce s českými titulky
Jediná dvě představení v Praze:  12. a 13. října 2012 v Národním divadle

www.narodni-divadlo.cz

Autor článku: Tomáš Staněk

Hamlet – hostování Alexandrinského divadla z Petrohradu v Národním divadle