24.06.2003 00:00

Hana Zamrazilová: Tygr, mnich a šakal ve Vikadle

V rámci Přehlídky sólové tvorby pro děti jsme shlédli starou moralitu o tom, jak svět odplácí, tentokrát jako inspirativní indickou pohádku. Na rozdíl od důsledné slovanské verze, kde lišák-zachránce dostane od zachráněného sedláka místo slíbené slepice ránu do hlavy, indická varianta je laskavější a končí v podstatě happy-endem. Zlý hladový tygr je vrácen do klece a mnich se poveselí společně se lstivým šakalem, který mu pomohl zcela nezištně. Poselství do života pro křehké dětské duše není tudíž tak zdrcující.

Výprava je úsporná, střídmý kostým dělá z představitelky zvláštní osůbku a umožňuje jednoduché, ale působivé jevištní efekty - baret obrácený naruby se rozkošatí v korunu stromu, z rukávu se odvíjí dlouhá cesta… Loutky vypadají jako oblíbení plyšáci vyhrabaní z bedny s hračkami. Tygr-kocour s třpytnýma očima, bramborovitý mnich, růžová kráva i krysovitý šakal vykazují známky jisté opotřebovanosti, tak typické pro hračky těšící se dětské přízni.

Pocit intimity dětského pokojíčku dotváří i to, že se akce odehrává na podlaze. Hraní vůbec bylo komorním stylem i dopadem přizpůsobeno prostředí, velikosti prostoru a počtu diváků.

Hra se odvíjí svižně, trojí opakování ústřední myšlenky, že v tomto světě je normální dobro oplácet zlem a nedodržovat sliby, je ozvláštněno písničkami s vtipnými texty, i když zrovna je měla protagonistka problém přezpívat.

Milé, příjemné představení udrželo pozornost dětí i drsných -náctiletých slečen a mladíků.

Miroslava Venclová - Jolana Brannyová: Tygr, mnich a šakal. Režie: Jolana Brannyová, hraje: Miroslava Venclová
Psáno z reprízy 26. 4. 2003, Přehlídka sólové tvorby pro děti, Vikadlo (Vinohradské kavárenské divadlo)

Autor článku: Loutkář