30.07.2020 19:02

Handke vydal knižní verzi své hry o upálení Čecha Adamce

Rakouský nositel Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke vydal knižní verzi své připravované divadelní hry, jež se věnuje českém mladíkovi Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze. Informovala o tom agentura APA. Samotná hra se v premiéře představí v neděli na Salcburském festivalu.

V knize sám Adamec přímo nevystupuje, řada postav ale mluví o jeho činu. Na jednu stranu se ho snaží obhájit před policejním vysvětlením události, podle níž mladík řešil osobní problémy. Na druhou stranu ale postavy v knize poukazují na to, že plnou pravdu se nikdy nepodaří zjistit.
Handke v knize řadí za sebe bloky textu o různé délce od krátkých replik po delší vyprávění, aniž by je přiřazoval konkrétním mluvčím. Místo ani čas děje nejsou nijak přesně konkretizovány, mluvčí v knize se pouze setkávají na blíže neurčené slavnosti. Není ani přesně dán počet postav.
Kniha vyšla minulý týden v rakouském nakladatelství Suhrkamp. Divadelní hru čeká premiéra 2. srpna v Salcburku, připravuje se i její české uvedení v pražském Divadle Na zábradlí, pro které ji v příští sezoně zpracuje režisér Dušan D. Pařízek.

Devatenáctiletý Adamec, který byl studentem střední průmyslové školy v Humpolci, se v roce 2003 na rampě u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil; hořící tělo dopadlo k památníku Jana Palacha. Přes rychlý zásah kolemjdoucích, hasičů i lékařů po 40 minutách oživování v sanitce Adamec zemřel.
U sebe měl vedle třístránkového materiálu Akce pochodeň 2003, v němž popisoval problémy světa, ještě dopis na rozloučenou. Z něj podle policie vyplynulo, že řešil osobní problémy. Policisté mladíka stíhali pro podněcování k trestným činům. Adamec věnoval své internetové stránky takzvaným darkerům, kteří přerušují dodávky elektřiny úmyslnými zkraty vysokého napětí.
Handke se na Adamce nezaměřil poprvé, věnoval mu jednu kapitolu již ve svém románu Die Obstdiebin (Zlodějka ovoce), který vyšel v roce 2017. Sebevraždu českého mladíka spisovatel vnímá jako protest proti vládě peněz a vlivných lidí.

Autor článku: ČTK: str, šeb; Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Handke