01.07.2007 00:00

Havel možná na podzim napíše další divadelní hru

Praha 1. července (ČTK) - Po divadelní hře Odcházení, která už je hotová, možná bývalý prezident Václav Havel napíše ještě další hry. "Už se mi něco rodí v hlavě," řekl v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Dodal, že psaní nového textu by se rád věnoval na podzim.

Nyní se vyjednává o uvedení hry Odcházení. Podle dosavadních informací by ji měl v Národním divadle nastudovat režisér David Radok, syn proslulého exilového režiséra Alfreda Radoka.

Svět divadla se podle Havla dost změnil, takže někdy trochu tápe a neví například, jaké může mít podmínky. "Ono se k mému překvapení teď všechno dlouho dopředu plánuje. Všechno je nasmlouváno, vypadá to téměř tak, jako by autor měl nejprve mít na nějakou dobu smlouvu s nějakým divadlem a pak teprve přemýšlet, o čem ta hra bude," řekl.

Dodal, že by byl rád, kdyby jednu z hlavních rolí v Odcházení hrál Jan Tříska. Při psaní další z důležitých postav prý myslel i na manželku Dagmar. "Trošku jsem myslel na něj (na Třísku) i na svou ženu Dášu v takových dvou rolích, které v té hře jsou dost významné," poznamenal.

Havel je autorem více než desítky divadelních her. V 60. letech, kdy jako autor začínal, bylo jeho jméno spojeno především s Divadlem Na zábradlí. Mezi nejznámější Havlovy dramatické počiny patří například Zahradní slavnost, Audience, Vernisáž nebo Largo Desolato.

Havlovo dílo, které čerpá z postupů absurdního dramatu, bylo trnem v oku totalitního komunistického režimu. Havel byl také jako jeden z vrcholných představitelů tehdejšího disentu pronásledován a vězněn. Jeho hry tak zaznamenávaly úspěchy především na zahraničních scénách.

Jan Hrdlička kš

Autor článku: ČTK