26.10.2006 00:00

Havel na Kolumbijské univerzitě; Havlovský festival v New Yorku

New York 26. října (zpravodaj ČTK) - Bývalý český prezident Václav Havel v těchto dnech zahajuje svůj sedmitýdenní pracovní a studijní pobyt na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Při slavnostním setkání večer místního času ho na půdě této prestižní vzdělávací a vědecké instituce přivítá její prezident Lee Bollinger.

Univerzita připravila na letošní podzim řadu přednášek, seminářů, diskusí a dalších projektů, jimiž chce připomenout Havlovu práci politickou i uměleckou. "Jako umělec, myslitel, esejista, bojovník za lidská práva a vedoucí představitel transformačního politického hnutí je Václav Havel jednou z nejvýznamnějších kulturních a politických osobností naší doby," uvádí univerzita ve svých materiálech k Havlově pobytu.

Některých událostí se Havel osobně účastní se svými příspěvky. Zřejmě největší zájem pak budí veřejná konverzace s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem a večer na téma lidských práv s nigerijským nositelem Nobelovy ceny za literaturu Wolem Soyinkou. Ještě před tím se uskuteční sympozium o umělecké tvorbě a politice Václava Havla, které vyvrcholí koncertem české undergroundové kapely Plastic People of the Universe.

V newyorském divadle Brick Theatre zároveň začíná festival kompletního Havlova dramatického díla, který k autorovým nedávným sedmdesátinám pořádá místní soubor Untitled Theater Company #61. Organizátoři věří, že dramatik se během svého pobytu ve městě na některá představení přijde podívat.

Václava Havla při cestě do Spojených států provází i přes vážné zranění nohy manželka Dagmar. Po Vánocích se společně přestěhují do Washingtonu, kde bude exprezident po dva měsíce podobně jako loni na jaře opět hostem Kongresové knihovny.

ri

Autor článku: ČTK