18.11.2006 00:00

Havel oslavil 17. výročí 17. listopadu 1989 v newyorském divadle

New York 18. listopadu (zpravodaj ČTK) - Bývalý český prezident Václav Havel oslavil 17. výročí 17. listopadu 1989 s newyorskými herci, umělci a studenty na představení své hry Pokoušení. Z první řady hlediště brooklynského divadla Brick Theatre představení sledovala i Dagmar Havlová a bývalá ministryně zahraničí Spojených států, česká rodačka a přítelkyně Havlových Madelaine Albrightová.

Pokoušení je jednou z inscenací, které v rámci festivalu kompletního Havlova dramatického díla uvádí od konce října newyorský soubor Untitled Theater Company Number 61.

"Je to pro mě jako pro autora obdivuhodná věc," řekl Havel ČTK. Festival se skládá z desítek představení všech 18 jeho her na dvou scénách. "Ale vedle toho se konají ještě rozmanitá čtení, diskuse a podobně. Hrají tu všechny možné mé hry, co jsem za život napsal, včetně takových, na které jsem už zapomněl," dodal žertem.

Autor zatím viděl tři z newyorských inscenací. "Bylo to velmi zajímavé, pro mě pozoruhodné," uvedl. "Má to takový zvláštní symbolický význam, protože poprvé jsem viděl zde v New Yorku americkou inscenaci své hry Vyrozumění v roce 1968 a teď se to vrátilo, že zas první hru, kterou jsem tu viděl, bylo opět Vyrozumění," poznamenal.

Havel je od konce října na dva měsíce v New Yorku na pozvání Kolumbijské univerzity. "Hlavně bych rád psal a studoval, mám ovšem pochopitelně i řadu veřejných povinností, různých vystoupení, diskusí a podobně," řekl ke svému programu, který zatím obsahoval například přednášku pro studenty, veřejný rozhovor s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem či uvedení iniciativy na podporu lidských práv v Severní Koreji na půdě Organizace spojených národů.

Po Vánocích Havlovi odjedou na dva měsíce do Washingtonu, kde bude exprezident podobně jako loni na jaře hostem Kongresové knihovny.

Jaroslav Richter mik

Autor článku: ČTK