27.12.2006 00:00

Herci ND chtějí nového ředitele; hrozí stávkovou pohotovostí

Praha 27. prosince (ČTK) - Herci činohry Národního divadla v Praze (ND) vyzvali otevřeným dopisem ministra kultury Martina Štěpánka, aby neprodleně odvolal z funkce dočasného ředitele ND Jana Mrzenu. Dosavadní Štěpánkovy zásahy do organismu divadla jsou podle herců nekompetentní. V dopisu, jehož text má ČTK k dispozici, pohrozili stávkovou pohotovostí. Ministrovu reakci ČTK zjišťuje.

Dopis podepsalo 39 herců, tedy zhruba 80 procent členů činohry české první scény. Žádají, aby Štěpánek nahradil Mrzenu věrohodnou a kvalifikovanou osobností, zrušil "pseudokonkurz" na tuto funkci a vypsal nové výběrové řízení.

"Pokud tyto zcela samozřejmé požadavky neuvedete život v nejbližší době, jsme připraveni v Národním divadle vyhlásit stávkovou pohotovost hereckého souboru. Žádáme, aby celé řízení změny vedení Národního divadla bylo průhledné a odehrálo se před zraky veřejnosti," uvádí se v textu.

Mezi signatáři jsou například Vlasta Chramostová, Ondřej Pavelka, David Prachař, Vladimír Javorský, Alois Švehlík, Martina Válková, Kateřina Winterová, Eva Salzmannová, Josef Vinklář, David Matásek, Petra Špalková, Iva Janžurová, Igor Bareš, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Alexej Pyško, Hana Igonda Ševčíková a Saša Rašilov.

"Dopis, který jsme nazvali Vánoční desatero pro ministra kultury, jsme dnes na ministerstvo odeslali elektronickou poštou a kurýrem," řekl ČTK herec Ondřej Pavelka. Současně jeho text rozeslali svým kolegům v dalších divadlech včetně krajských.

"Pokud se otázky kulturní politiky nestanou veřejným problémem, bude ministerstvo kultury dál ve vládě zaujímat postavení podřadného resortu, řízeného nekompetentními osobami. Nedomníváme se, že to změní jedna petice, ale upřímně si myslíme, že si nemůžeme nechat líbit všechno," dodal Pavelka.

Jiří Borovička rot

Autor článku: ČTK