08.11.2007 00:00

Herci ocenili spolupracovníka z divadla

Bílý stín Městského divadla Zlín, tak se jmenuje nová cena, kterou umělecký šéf divadla Dodo Gombár předal letos na festivalu Naráz dlouholeté opoře Městského divadla Josefu Holcovi, vedoucímu výroby dekorací Městského divadla Zlín.

"Cenu uměleckého šéfa Bílý stín Městského divadla Zlín hodláme udělovat na každé divadelní přehlídce Naráz těm kolegům, kteří jsou neviditelní, stojí ve stínu uměleckých týmů, ale jejichž přínos pro realizaci inscenací je nezastupitelný. Mohu srovnávat s mnoha divadly v Česku i zahraničí a rád říkám, že dílny MDZ pod vedením Josefa Holce považuji za jedny z nejprofesionálnějších, proto naše první cena, milé pozastavení, po dohodě s uměleckým souborem divadla, putovala právě do jeho rukou. A můj celkem osobní pohled - pana Holce považuji za Divadelníka," vyjádřil se ke smyslu udílení této ceny umělecký šéf Dodo Gombár. “Ale příštích kandidátů tuším několik, proto doufám, že tento akt se stane milou událostí v životě zlínského divadla,” dodal.

Umělecký zámečník a kovář Josef Holec nastoupil do stolařské dílny v roce 1968, pod vedením Františka Poláška získal také stolařskou praxi a před dvaceti lety, v roce 1987, se stal vedoucím výroby dekorací. Letošní sezona je tedy jeho jubilejní čtyřicátou v Městském divadle Zlín.

"Kontakt s divadlem pro mě znamená stále nové poznávání nových lidí, scénografů, režisérů, výtvarníků. Díky Františku Poláškovi jsem vydržel já a mnozí mí spolupracovníci v divadle tak dlouho, vedl nás k poctivé práci. Navíc: kdo jednou načichne divadlem, tomu se jen velmi těžko odchází," řekl Josef Holec.

Udělením ceny byl nesmírně potěšen: "Byl jsem překvapený. Nestává se, že si na nás, "poslední" pracovníky, někdo takovým způsobem vzpomene. Je to vůbec poprvé za tu dobu, co v divadle jsem. Je to cena i pro všechny mé kolegy. Bez nich by to nešlo," dodal Josef Holec.

Zdroj: divadlo@divadlo.zlin.cz

Autor článku: Informace z divadel