20.08.2012 20:22

Herec Tomáš Töpfer bude nadále hostovat na Fidlovačce

Bývalý ředitel pražského Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer, jmenovaný od 1. září do vedení Divadla na Vinohradech, dostojí svému slibu a bude se i nadále objevovat v úspěšných inscenacích nuselské scény. Ta vstoupí do nové sezony, už patnácté, 11. září. V únoru 2010 tu přivítali miliontého diváka od znovuotevření.

Do konce října Töpfer vystoupí celkem dvanáctkrát ve čtyřech inscenacích. Většinou vedle Elišky Balzerové, s níž se mu v 90. letech podařilo obnovit provoz tohoto více než dvě desítky let zdevastovaného a uzavřeného divadla. V roce 1998 opravená scéna zahajovala Tylovou Fidlovačkou. Právě na tento vlastenecký odkaz chce Balzerová navázat.
Töpfer tu bude v nadcházející sezoně hostovat v inscenacích My Fair Lady, Poslední doutník, Julie, ty jsi kouzelná a Šumař na střeše. Za první byl nominován na cenu Thálie, za posledně jmenovanou prestižní ocenění získal. První poprázdninová repríza Šumaře na střeše se uskuteční 15. září. Tento světoznámý americký muzikál, jehož děj vychází z povídek ruského židovského spisovatele Šoloma Alejchema, se v Nuslích hraje od léta 1998. Loni v říjnu oslavil 350. reprízu.

Divadlo na Fidlovačce bude pokračovat i v mimopražských zájezdech. V září a říjnu se představí v Náchodě, Litvínově a dvakrát v Jablonci nad Nisou. První premiérou nového vedení bude 6. prosince fraška Johanna Nepomuka Nestroye Dům čtyř letor, příležitost pro většinu hereckého souboru. Režisérem bude nastupující umělecký šéf Pavel Šimák.
Nová ředitelka počítá i s dalšími reprízami monodramatu Můj báječný rozvod, ve kterém se představila už více než čtyřsetkrát. Dalších pět repríz je už vyprodáno. Nejbližší volný termín je až na 23. října.
"Naše loď se na rozbouřeném moři trochu zakymácela a mezi pasažéry vypukla nervozita a panika. Kapitán s sebou totiž odvedl i část posádky. Bouře se však překvapivě rychle přehnala, zvládli jsme složitý manévr, stáhli jsme plachty a zamířili do klidných vod přístavu. Naše řady doplnili noví (mladí) důstojníci, lodníci i plavčíci. Přinesli nový elán a nadšení," komentovala na internetových stránkách této scény Balzerová jakožto "nová kapitánka" změny v souvislosti s Töpferovým jmenováním do funkce ředitele Vinohrad. "Na lodi" už panuje podle ní dobrá nálada.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mkv, foto: Divadlo na Fidlovačce - Šumař na střeše

Herec Tomáš Töpfer bude nadále hostovat na Fidlovačce