13.03.2012 15:48

Herec Viktor Preiss oslavil pětašedesátiny pracovně – na zkoušce

V pražském Divadle na Vinohradech měla dnes generálku inscenace tragikomického příběhu Jerzyho Kosinského Byl jsem při tom. Hlavní roli ztvárnil Viktor Preiss, který na této zkoušce oslavil pětašedesátiny. Absolvent pražské Divadelní fakulty působil v letech 1969-1983 v Městských divadlech pražských, pak se stal členem vinohradského souboru a ztvárnil tam desítky rolí.    

Jednou z těch parádních byla titulní úloha v muzikálu Muž z La Manchy. V roce 1997 ho nastudoval Tomáš Töpfer, který se od září na tuto scénu vrátí jako ředitel. Dva roky předtím se spolu objevili v hlavních rolích tragikomedie pražského rodáka Franze Werfela Jacobowski a plukovník.    
V současné době účinkuje Preiss v inscenacích Zkouška orchestru, Jistě, pane ministře, která bude mít v květnu dvoustou reprízu, a Brouk v hlavě. V ní si dvojroli sluhy Boutona a pana Viktora Emanuela Champsboisyho zahrál od roku 1996 více než třistakrát; je tak nejúspěšnějším titulem této scény od jejího vzniku v roce 1907. Snímky z nich i z dalších představení se spolu s jeho kresbami objeví na výstavce, kterou divadlo k premiéře hry Byl jsem při tom připravuje. Po prvním představení 16. března a dalších dvou večerech s diváky bude premiéra 26. března.    


Divadlo na Vinohradech: Byl jsem při tom

Pozoruhodná Kosinského novela z roku 1970 se na jevišti objeví v dramatizaci a režii Martina Stropnického, který ji zasadil do kontextu Evropy a České republiky. Účinkují v ní například i Otakar Brousek, Veronika Žilková, Jaromír Meduna, Pavel Rímský a Vendulka Křížová. Tragikomický příběh o pouti ze zastrčené zahrady do nejvyšších pater společnosti proslavila filmová verze amerického režiséra Hala Ashbyho z konce 70. let s Peterem Sellersem v hlavní roli.    
Stropnický se s tímto příběhem setkal už v době normalizace. "Pokud se v těch dobách dalo nějaké dílo zjednodušeně interpretovat jako sžíravá kritika poměrů v imperialistických Spojených státech", směl se s ním Čech v dobách reálného socialismu seznámit. Aby viděl, jak hluboko může prohnilý Západ klesnout. A tak jsem paradoxně viděl výtečný film, který dodnes patří k mým nejoblíbenějším," uvedl.    

Jde o příběh samotáře, který pečuje o zahrádku uprostřed činžovních domů a jehož jediný kontakt se světem zprostředkovává televize. Svůj útulek musí opustit a seznámí se s rodinou mocného podnikatele. Získá nový azyl a pozná politické i podnikatelské špičky. Ač je mentálně na úrovni odrostlejšího dítěte, svět politiky a byznysu je jím okouzlen, přisuzuje mu jedinečnost a moudrost. A tak ho čeká neuvěřitelná kariéra.    
"Preiss je stejně vynikající herec jako jeho americký kolega, navíc je tu i jistá typová příbuznost. S Viktorem vyznáváme podobný druh humoru i jevištní řeči, máme k sobě i lidsky hodně blízko. Pro tuto roli není vhodnější herec," komentoval obsazení Stropnický. Za necelý měsíc v souvislosti s jmenováním Töpfera do funkce ředitele vinohradské scény post uměleckého šéfa opustí a své role v inscenacích Jistě, pane ministře a Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! Postmuzikál tu bude dohrávat.


Divadlo na Vinohradech: Byl jsem při tom

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mkv, foto: Divadlo na Vinohradech

Herec Viktor Preiss oslavil pětašedesátiny pracovně – na zkoušce