14.06.2001 00:00

Herečka Brooksová prezentovala hru o vztahu k sochaři Zoubkovi

NEW YORK 14.června (zpravodaj CTK) - Hru založenou na dopisech, které si vyměňovala od konce šedesátých let s českým sochařem Olbramem Zoubkem, prezentovala ve středu v newyorském Divadelním ústavu Lee Strasberga americká herečka Hildy Brooksová.

Brooksová navštívila Prahu v roce 1967 a zamilovala se tam do Zoubka. Vztah přerušila sovětská invaze a nastolení normalizačního režimu. Poprvé se oba setkali opět v roce 1990 po pádu komunismu. Hra, která je nyní překládána do češtiny, proto nese název Shledání v Praze.

Dopisy na romantická, umělecká i filozofická témata proudily po léta oběma směry. Některé překládali Brooksové do angličtiny Ján Kadár, režisér snímku Obchod na korze, který získal oskarové ocenění v roce 1965, a Jiří Voskovec, spoluzakladatel Osvobozeného divadla.

Brooksová žijící nyní s manželem Jimem Antoniem v Los Angeles je především divadelní herečkou. Hrála na newyorské Broadwayi a v Londýně. Známější role vytvořila ve filmech Ostrovy mezi proudy (The Islands in The Stream) na motivy románu Ernsta Hemingwaye a Vyvolený (The Chosen). Režírovala také krátký film Bloomers o vztahu matky a dcery.

Zoubek, proslulý posmrtnými maskami studentů Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se upálili na protest proti sovětské okupaci, nesměl po roce 1969 vystavovat. Při setkáních s disidenty ve svém ateliéru pomáhal formulovat zásady převratu, který se udál na podzim roku 1989.

Autor článku: redakce