21.11.2005 00:00

Herečka Josková se zranila přímo před zraky diváků

Vyprodané hlediště Slováckého divadla v Uherském Hradišti bylo svědky nečekané události. Přímo před zraky diváků se zranila Jitka Josková – úspěšná herečka, která je považována za objev českého divadla a sbírá jedno ocenění za druhým.

Jitka JoskováHrála se právě Žebrácká opera. Téměř čtyři sta diváků přihlíželo scénám, ve kterých vězenkyně zkoušejí slavnou Brechtovu hru, když v tom mladá herečka ucítila ránu o omylem zapomenutou baterku. „Říkala jsem si, že to není nic vážného a pokračovala v hraní. Najednou jsem ale začala cítit, jak mi tuhne tělo. Po hodině jsem se přestala hýbat,“ vzpomíná na dramatické chvíle třiadvacetiletá herečka, jež si minulý týden přivezla z mezinárodního divadelního festivalu cenu za nejlepší herecký výkon a byla nominována snad na všechny domácí tituly. Následoval rychlý převoz do nemocnice a série vyšetření. Lékaři však krčili rameny. „Po čtyřech hodinách vyšetření jsem nevěděla, co se mnou je. Pan doktor mě jen upozornil, že je možné, že skončím na šest týdnů v sádrovém krunýři,“ doplňuje herečka. Katastrofické scénáře se naštěstí nenaplnily. Lékaři nakonec zjistili posunutý krční obratel o 5 milimetrů.

Z celé situace nebyla nervózní jen samotná herečka a její blízcí, ale i vedení Slováckého divadla. „Zdraví našich zaměstnanců je pro nás nejdůležitější. Ale přiznávám, že jsme mysleli i na situaci, kdy bychom museli rušit představení. A to by znamenalo velké potíže,“ říká herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Samotnou Jitku Joskovou totiž do konce roku čeká 31 představení, ta všechna by muselo divadlo zrušit, nebo přezkušovat s jinými herečkami. Mezi nimi jsou i prestižní zájezdy s největší činoherní událostí loňského roku Liškou Bystrouškou. „Měli bychom vážné problémy, protože drtivá většina našich představení je až do konce roku vyprodána. Nakonec jsme rušili jen jednu pohádku a dělali jsme nepatrné změny v programu. Většinu představení bude Jitka hrát, jen bude mít krk zafixovaný límcem. Je statečná,“ doplňuje Kubáník.

Zprávy o zranění Jitky Joskové se rychle rozšířily i mezi diváky a mnozí z nich chtějí na vlastní oči vidět, že vynikající herecké výkony je možné podávat i se znehybněnou částí těla. Herečka věří, že během několika dnů bude zase v pořádku.

Více na: www.slovackedivadlo.cz

Zdroj: sd@uh.cz

Autor článku: Informace z divadel