22.01.2007 00:00

Herečka Naďa Chroboková získala Cenu přehlídky České divadlo za nejlepší ženskou roli

Cena za nejlepší ženskou roli XI. ročníku přehlídky České divadlo 2005/2006 putuje do Olomouce. Za roli Hester Swanové v inscenaci U Kočičí bažiny ji v neděli 21. ledna v pražském Hudebním divadle v Karlíně převzala herečka Naděžda Chroboková.

Do užší nominace se Naďa Chroboková dostala společně s herečkami Evou Vrbkovou z brněnského Divadla Husa na provázku (role Nastasji Filipovny v projektu Sto roků kobry) a Veronikou Forejtovou z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (role Paní Smrti v inscenaci Můj boj). V hlasování odborné poroty však uspěla právě olomoucká zástupkyně.

Cenu herečka převzala v neděli 21. ledna v rámci slavnostního galavečera v prostorách nově zrekonstruovaného Hudebního divadla v Karlíně, kde byl také zahájen další – už XII. ročník přehlídky České divadlo. Pro Naďu Chrobokovou byl tento večer jedinečným zážitkem: „Čekalo mě úžasné přijetí, celý ceremoniál probíhal skvěle, velmi profesionálně a díky moderátorovi Alešovi Hámovi také vtipně a neotřele. Měla jsem ale obrovskou trému, před takové množství předních osobností českého divadla a kultury zkrátka člověk nepředstupuje každý den,“ komentuje nedělní předávání cen herečka a dodává: „Poděkovala jsem především porotě, talentovanému režisérovi Romanovi Groszmannovi a také bývalé dramaturgyni Moravského divadla Olomouc Alici Taussikové, která hru U Kočičí bažiny objevila a díky ní ji mohli olomoučtí diváci vidět v české premiéře.“ Podle herečky má přehlídka České divadlo, která prezentuje publiku v Praze to nejlepší z českých, moravských a slezských divadel, velký význam: „Pražská kritika, která hodnocení regionálních divadel – a zvlášť toho olomouckého – značně opomíjí, se konečně dozví o tom, že i v Olomouci vzniká velmi dobré divadlo.“

Moravské divadlo Olomouc v rámci udělování Cen přehlídky České divadlo, kterou pořádá umělecká agentura Foibos, získalo kromě ceny v kategorii Nejlepší ženská role také nominaci v kategorii Nejpozoruhodnější umělecký počin za inscenaci Merlin aneb Pustá zem hostujícího režiséra Jana Mikuláška.

Pavla Bergmannová, Moravské divadlo Olomouc 

Zdroj: bergmannova@moravskedivadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel