08.10.2014 15:06

Herečky Hřebíčková s Onufrákovou zahájí smíchovskou divadelní sezónu intimním rozhovorem

Švandovo divadlo na Smíchově otevře sezónu studiovou lahůdkou. Tvůrčí i herecký zápas tu předvedou dvě výrazné herečky v autorské inscenaci Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb Děvky od Arbesa. Hra inspirovaná hereckým životem, smyslem pro humor obou hereček i smíchovským koloritem tak zahajuje nový cyklus Intimních rozhovorů: v v něm se do konce sezóny potkají ještě tři další nevšední dvojice různých osudů, světonázorů i dob. Novinku režiséra a uměleckého šéfa smíchovské scény Doda Gombára uvidí diváci poprvé v sobotu 18. října 2014 ve Studiu Švandova divadla.

Inscenátory inspiroval především herecký potenciál obou hereček, jejich temperament i ojedinělý smysl pro humor a sebeironii. V představení ale zahraje také genius loci místa, v němž se Švandovo divadlo už více než sto třicet let nachází. Kolorit smíchovské čtvrti, zahrnující i dvě barvité postavičky prodejných žen z blízkého Arbesova náměstí, se promítne do celkem čtyř různých příběhů.  Ty sahají od černé grotesky přes dokumentární drama až po expresionismus a improvizaci… Všechny ale spojuje to, že dávají oběma herečkám velké příležitosti na miniaturní ploše – a zároveň od nich vyžadují umění přesné charakterizace, pohotového střihu i blesku rychlých převleků.
 

Dobrodružství na vlnách ženské energie

„Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se tu podobně jako v ringu utkají ve čtyřech různých příbězích, z nichž jeden pojmou jako improvizaci postavenou na střetu svých rozdílných temperamentů a povah. Obě herečky budou ve svých výpovědích nečekané, drzé i trochu šokující, ale rozhodně plné tvůrčí a ženské energie,“ říká o chystané novince její dramaturgyně Lucie Kolouchová a dodává: „S režisérem Dodem Gombárem jsme Petře a Zuzaně dali odrazovou plochu - texty ke třem ze čtyř situací – a nabídli i záchranná lana pro situaci čtvrtou. Tohle poslední dobrodružství ale bude stát na nich. Poprvé budou na prknech Studia samy: samy spolu a také samy za sebe.“

Podle dramaturgyně divákům hra nabídne čerstvý pohled na divadlo, herectví a život obecně. A že to všechny zúčastněné baví, potvrzují také hlavní představitelky. „Meditovat se Zuzanou Onufrákovou je těžké, protože tolik nakumulované energie v tak křehkém těle s nejhezčím pozadím široko daleko, to je přírodní úkaz!“, s obdivem uvádí Petra Hřebíčková o své kolegyni. „Hrát s touto ´děvkou´ talentu je jako když se spustíte po rozbouřené řece a jen čekáte, kdy přijde splav, kdy peřeje, kdy tichý vodní tok,“ dodává.

Také pro Zuzanu Onufrákovou je nastudování nové hry zajímavou výzvou: „Pro mě je tohle zkoušení vzrušující, dráždivé a víc než normálně herecké. Pod dozorem Dodo Gombára a Lucie Kolouchové posuzujeme, hodnotíme, pomlouváme, posmíváme se, jsme škodolibé a zároveň jsme samy sobě terčem. A zkoušení s Petrou Hřebíčkovou? To je jako když se vyspíte dorůžova, pomilujete se s partnerem a po společné snídani vyrazíte na výlet bez mapy a GPSky! Její entuziasmus a pracovitost jsou nakažlivé. A její humor? Blahodárný jako český česnek!“

V inscenaci Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb Děvky od Arbesa zazní vedle nahrávek i živá hudba Davida Rottera (se smíchovskou scénou  spolupracoval v předchozích letech na inscenacích Gottland, Crash u potoka či Nebe nad Berlínem). V písni inspirované arbesovskou poetikou se obě herečky představí vedle zpěvu i hrou na klavír a elektrickou basovou kytaru. Autorem scény, vycházející ze smíchovských reálií, je scénograf Jan Polívka, momentálně působící v Polsku. Ve Švandově divadle vytvořil už dříve scénu k inscenaci Byla jsem doma a čekala, až přijde déšť.
 

Intimní rozhovory s vůní podzemí

Přímo k divákům chystané inscenace se obrací sám režisér Dodo Gombár: „V cyklu Intimní rozhovory, který teď právě zahajujeme, bychom rádi formulovali pocit, který zažíváme z bezprostřední reality, při pozorování světa a života, které nás obklopují. Mám pocit, že Studio Švandova divadla se v posledních letech profiluje jako prostor s nečekanou dramaturgií a s koncepčním myšlením. Blízkost světa jeviště a hlediště - téměř na dotyk - prostředí pod hladinou Vltavy a zvláštní vůně podzemí kladou otázky tak nějak naléhavěji… Je pěknou odměnou, že jste s námi jako diváci při tom, že s námi vstupujete do otevřenějšího dialogu, než tomu bylo doposud. Děkuji za to, že pocit sdílení našich snah je zřetelný. Je to motivující. Vážím si toho a nepokládám to za samozřejmost,“ říká režisér směrem k čím dál početnější skupině „švandiváků“, kteří hlediště podzemního Studia pravidelně zaplňují.

První premiéra letošní sezóny tak otevírá ve Švandově divadle na Smíchově nový cyklus velkých hereckých příležitostí. Pod názvem Intimní rozhovory se do podzemního Studia chystají ještě další tři překvapivá setkání nečekaných dvojic. „Těžištěm Intimních rozhovorů je dialog, rozhovor bez kompromisů, ve kterém nahlédneme do svých vlastních kuchyní i do ložnic světa,“  říká umělecký šéf smíchovské scény Dodo Gombár, který do Švandova divadla zve i další zajímavé divadelníky a autory.  Schůzku na nejvyšší úrovni tu po něm zaranžuje režisérka a dramatička Viktorie Čermáková.  Její hra Vladimir Putin a Vasil Biľak stojí u trezoru by měla mít premiéru 31. ledna 2015.

www.svandovodivadlo.cz


Autor článku: Klára Kadlecová

Herečky Hřebíčková s Onufrákovou zahájí smíchovskou divadelní sezónu intimním rozhovorem