07.07.2017 10:55

Historická opona ochotníků z Pasek nad Jizerou se bude restaurovat

Těžce poškozenou historickou oponu ochotníků z krkonošských Pasek nad Jizerou odborníci obnoví zhruba za 300.000 korun. Restaurátorské práce potrvají do konce června příštího roku, řekla dnes ČTK vedoucí péče o návštěvníky Správy KRNAP Blanka Zázvorková. Opona se po obnově stane součástí nové expozice paseckého Památníku zapadlých vlastenců, který se nyní rekonstruuje.

Pasecká opona vznikla před více než sto lety. Má figurální motiv a je malovaná temperou přímo na plátno. Kdo je autorem, se neví. „Naposledy ji mohla veřejnost vidět koncem 30. let 20. století na sále v hospodě U Soukupů v Pasekách nad Jizerou," uvedla Zázvorková. Dnes už je ve velmi špatném stavu. „Dlouhodobě byla uskladněná ve stodole, což jí samozřejmě nijak nepomohlo. Zásadní ale je, že se nám naštěstí zachovala," dodala. Opona se bude restaurovat v dílně Luboše Machačka z Litomyšle.

Obnova opony je součástí projektu rekonstrukce budovy bývalé pasecké fary, kde od roku 1958 sídlí expozice Památníku zapadlých vlastenců. Památník je pobočkou Krkonošského muzea Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), každoročně ho navštěvuje na 7000 lidí. Kvůli rekonstrukci je ale od dubna nepřístupný. Opětovné otevření je plánované na konec příštího roku. Na projekt za 12 milionů korun získal KRNAP evropskou dotaci.

Pasecká opona bude v nové expozici dokladovat bohatý spolkový život této etnicky a kulturně české výspy západních Krkonoš pověstné písmáctvím Věnceslava Metelky, který inspiroval Karla Václava Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci. Díky Metelkovi jsou Paseky vnímány také jako kolébka houslařství. V rámci rekonstrukce se rozšíří expozice, a návštěvníci se tak nově dostanou do sklepa nebo místností, kde jsou nyní kancelář a depozitář. Pro památník jde o nejradikálnější proměnu za více než 40 let. Vzniknou nejen nové expozice, ale kompletně se opraví i historická budova z konce 18. století. Nová budou například okna či fasáda, bude se dělat zateplení i elektroinstalace.

Autor článku: ČTK: knt, mol

Historická opona ochotníků z Pasek nad Jizerou se bude restaurovat

Amatérské divadlo

08.07.2018

Mezinárodní konference Umění žije! Amatérské umění v Evropě

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci se Střediskem kulturních služeb města Svitavy si Vás dovolují pozvat na mezinárodní konferenci Umění žije! Amatérské umění v Evropě, která se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ve dnech 20. a 21. září 2018 v Multifunkčním centru Fabrika Svitavy, Wolkerova alej 92/18, Svitavy. 

28.06.2018

Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činoherní inscenace

Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dnech 29. 6. – 7. 7. 2018. V jeho programu se objeví 22 nejlepších inscenací letošní sezóny, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

28.06.2018

Cena Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity Jaroslavu Provazníkovi

Ve dnech 8. – 14. 6. 2018 proběhla ve Svitavách 47. celostátní přehlídka a dílna dětských recitátorů a 47. celostátní přehlídka dětského divadla Dětská scéna 2018. V sobotu 9. června 2018 v rámci přehlídky předal vedoucí oddělení kulturně výchovných aktivit MK Václav Appl spolu s ředitelkou NIPOS Lenkou Lázňovskou Cenu Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity prof. Mgr. Jaroslavu Provazníkovi za celoživotní zásluhy o rozvoj oboru dramatické výchovy dětí a mládeže, dětského divadla a přednesu.