10.02.2010 00:00

Historii souboru Buchty a loutky zmapoval filmař Tomáš Petráň

Pražský divadelní soubor Buchty a loutky, jehož členové nalezli v posledních letech střechu nad hlavou v suterénním prostoru Švandova divadla, slaví osmnáctiny. Plnoletost oslavili v pondělí večer jeho členové v pražském kině Světozor premiérou dokumentu, který je jejich kolektivu věnován. Vznikl ve společnosti Cinepoint a jeho zatím jediná repríza se uskuteční 31. března právě u Švandů.

Autor Tomáš Petráň v pětaosmdesátiminutovém snímku s názvem Sedmnáct, sledoval stejný počet uplynulých let. Dokumentuje, jak probíhá pubertální věk tohoto společenství kočujících kamarádů. "Je o divadelním dospívání přestárlých puberťáků, o zázraku, který je stále drží pohromadě, a o tom, jak nám ten čas nějak rychle uběhl," uvedl.

Tento režisér, kameraman, pedagog a nezávislý producent, který na Katedře dokumentární tvorby pražské FAMU studoval v letech 1986-1991, snímek natočil za finanční podpory fondu kinematografie. Využil v něm úryvků z jednotlivých inscenací a členy souboru sledoval i na zájezdech.

Buchty a loutky jsou nezávislým seskupením, které svou tvorbou zaměřuje na děti i dospělé. V současné době má v repertoáru šest dětských inscenací a osm titulů pro běžné publikum. Nezaměnitelnou poetikou v nich zpracovává klasické tituly literární a filmové i autorské projekty. Kromě divadla se jeho členové věnují filmové tvorbě, natáčejí loutkové klipy a krátké snímky. V roce 2006 tak vznikl celovečerní loutkový film pro dospělé s autobiografickými prvky Chcípáci.

Jako loutkoherci pracovali členové souboru například na filmech Strings (2003), Antikrist (Lars von Trier 2009) a naposled na Svěrákově projektu Kuky se vrací, který má být do kin uveden 20. května.

Divadlo Buchty a loutky
vzniklo v roce 1991 v Chebu, kde se ocitli společně v divadelním angažmá čerství absolventi loutkářské fakulty. Od roku 1994 působí v Praze. Název Buchty a loutky byl inspirován americkým divadlem Bread and Puppet, jehož členové pekli při představeních divákům chléb. Dočetli se o něm v časopise Loutkář a jedli přitom buchty z alobalové mističky. Od té doby čas od času nabízeli svým divákům při zvláštních příležitostech toto pečivo.

Zdroj: Jiří Borovička, fir

Autor článku: ČTK