11.06.2001 00:00

Hlavní cenu z pražského festivalu získali loutkáři z Nizozemí

PRAHA 10. června (ČTK) - Předáním cen nejlepším inscenacím a výkonům skončil dnes v Praze pátý ročník světového festivalu loutkářských umění. V konkurenci 26 souborů z devatenácti zemí získali křišťálový pohár za nejlepší inscenaci loutkáři z nizozemského města Amersfoort. Představení Stuffed Puppet Theatre měl název Moliére.

Druhou cenu si z Prahy odvážejí bulharští studenti ze Sofie za loutkovou parodii na americký muzikál Kočky. Třetí místo patří vtipné pohádce Šťastný farmář, kterou na festivalu uvedlo Staffan Björklund Theater ze Švédska.

Porota, v níž usedli zástupci Anglie, Ukrajiny a Tunisu, udělila cenu za režii Petru Nosálkovi z ostravského Divadla loutek. To na přehlídce prezentovalo čtyři balady z Erbenovy Kytice.

"S průběhem sedmidenního festivalu jsem spokojen. Celkem se uskutečnily tři desítky představení v Divadle na Královské cestě v Karlově ulici, paláci Kinských, Divadle Na zábradlí a v Městské knihovně. Hrálo se i pod stanem na Ovocném trhu a také na Staroměstském náměstí," řekl ČTK prezident pořádajícího Mezinárodního institutu loutkářského změní Todor Ristić. Institut festival uspořádal ve spolupráci a pod záštitou hlavního města Prahy, záštitu nad ním převzala rovněž delegace Evropské komise v ČR.

Vystoupit na letošním ročníku chtělo téměř devět desítek souborů. Vybrána z nich byla jen necelá třetina - podle Ristiće to nejlepší, co současné loutkářství ve světě nabízí. Domácí scény zastupovalo ještě Divadlo na Královské cestě a brněnské Divadlo Radost.

Autor článku: redakce