28.05.2021 14:36

Hlavní hygienička podle Zaorálka porušila dohody o rozvolňování v kultuře

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) porušila dohody o rozvolňování. Ministerstvo zdravotnictví podle něj na dnešním jednání vlády prosadilo změny v rozvolňování pravidel, která kulturu diskriminují. Zaorálek v tiskové zprávě uvedl, že návštěvníci kulturních představení jsou diskriminováni třeba ve srovnání s návštěvníky restaurací. Na pondělním jednání vlády bude chtít pro kulturu změnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům ve Sněmovně řekl, že se Zaorálkem bude o věci příští týden jednat.

"Opět byl porušen jednotný systém pravidel pro rozvolňování, který od začátku požaduji po hlavní hygieničce, často a rychle se střídajících ministrech zdravotnictví, ale i po vládě," uvedl Zaorálek. Podobné porušení podle něj bylo před několika týdny s výjimkami pro fotbalové zápasy, zatímco děti nemohly chodit do školy.

Zaorálek nesouhlasí s tím, že v restauracích bez omezení jejich kapacity se „bude do rána popíjet s jakkoliv provedeným testem", zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit jen s respirátorem, testem provedeným profesionálním zdravotníkem nebo se složitě testovat na místě před akcí. „A ještě si nebudou moci na místě dát ani kafe, natož pivo nebo skleničku," nesouhlasí ministr.

Vojtěch dnes oznámil, že restaurace budou moci od pondělí otevřít své vnitřní prostory. Nebudou moci fungovat zcela bez omezení. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři hosté, nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Povinné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.

„Jsme domluveni s panem ministrem, že se potkáme. Teď jsme museli zkrátka opatření přijmout co nejdříve ve vztahu k rozsudku Nejvyššího správního soudu. Jsme domluveni, že v příštím týdnu bychom si sedli a udělali výhled pro kulturu," reagoval Vojtěch.

Argumentace hlavní hygieničky podle něj je, že v restauracích smějí být maximálně čtyři osoby u stolu a musí být dodržovány rozestupy, což podle Vojtěcha na kulturních akcích není vždy možné dodržet.

V návrhu rozvolňování kultury, který vláda před dvěma týdny schválila, se počítalo s tím, že občerstvení bude možné v divadlech a kinech prodávat a konzumovat tehdy, až budou otevřené i vnitřní prostory restaurací. V dnešním usnesení vlády to ale není.

„Považuji to za naprosto absurdní, neobhajitelný a především nepřijatelný důsledek legislativního amatérismu ministerstva zdravotnictví a těch, kteří tam mají na starosti pravidla rozvolňování," uvedl dnes Zaorálek.

Autor článku: ČTK: hrm, opm, rot