06.06.2022 10:17

Hlavní program 14. ročníku mezinárodního festivalu Nultý bod se bude konat od pondělí 11. do čtvrtka 14. července 2022

Mezinárodní festival Nultý bod v Praze pravidelně představuje zajímavá a objevná představení současné zahraniční i české tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, vizuální divadlo a performance.

Letošní rok vyjádří do určité míry společnou myšlenku vyzývající k uvolnění naší identity a vnímání její mnohovrstevnatosti.

Slavnostní zahajovací večer proběhne v pondělí 11.července v Divadle X10. Festivalový program spustí sólové představení performerky Maritei Dæhlin nazvané I want to be traditional.

Tato performerka v současné době žije a pracuje v Norsku a Mexiku, její práce se pohybuje mezi divadlem, videoperformancí, performancí a textem. Její umění působí hravě, minimalisticky, nelineárně a někdy absurdně.

V další festivalové dny se s diváky budeme setkávat již tradičně, ale letos naposledy, v prostoru karlínské  Invalidovny a  Studia ALTA,  a v přilehlých zahradách.

Venkovní podium postaví Nultý bod pro taneční představení TANZANWEISUNGEN choreografa Moritze Ostruschnjaka: It won't be like this forever, které je jedním z oceňovaných projektů vybraných v Aerowaves Twenty pro rok 2021.

Celé jedno odpoledne zaplní výstupy z více než týdenních rezidencí Research LAB, které jsou každoročně zajímavým požitkem. Tento rok bylo vybráno několik umělců z oboru performing arts, jmenovitě: Joana Simões, anto_nie, Mária Ševčíková, Janaína Moraes a Pauline Payen.

V minulých letech festival podpořil několik umělců uměleckou rezidencí. Tato vzniklá díla se snažíme postupně do programu začlenit a ukázat divákům výsledek nebo další cestu těchto projektů. Letošní rok z těchto spoluprací uvedeme novocirkusové představení  Alžběty Tiché: STAV, přičemž tento projekt bude mít svou premiéru ve své venkovní verzi. Ukázku dalšího kroku procesu tvorby představí spolek RasSpielraum s Kateřinou Szymanski:Under the Surface, tentokrát se zaměří na umělecké zpracování krajinných analýz v programovacím jazyce R. A bude se i vařit!

Čtvrteční program zakončíme neotřelým hudebním programem producentské platformy Antimothers.

Detailní program festivalu bude zveřejněn na stránkách www.nultybod.cz.

Autor článku: Zora Nečásková Hubková