26.01.2006 00:00

Hlediště Divadla v Dlouhé se zpřístupnilo vozíčkářům

PRAHA 26. ledna (ČTK) - Divadlo v Dlouhé se přiřadilo k pražským divadlům, která jsou snadno dostupná i vozíčkářům. ČTK to sdělila Eva Ksiazczaková z Nadace Charty 77. V divadle byla zprovozněna plošina, která dopraví vozíčkáře od vchodu až do hlediště (na snímku). Na její stavbě se finančně podílelo Konto Bariéry, které nadace spravuje. Lidé na vozíčku mají společně se svým doprovodem vstup na představení zdarma.

Dosud mělo divadlo bezbariérově řešen pouze vstup na balkón. Letos oslavuje svou desátou sezonu. Budova, ve které divadlo sídlí, byla postavena, stejně jako celá pasáž, ve stylu art-deco. Pod názvem Velká opereta byla otevřena 4. prosince 1929. Po válce se sem opereta vrátila už jen na velmi krátkou dobu. Na 50 let se stalo osudem této scény dětské divadlo.

Od roku 1953 do roku 1991 zde bylo Divadlo Jiřího Wolkera, které hrálo téměř výhradně pro děti a mládež. V roce 1995 vyhlásil magistrát na scénu konkurz, který se svým projektem vyhrála skupina tvořená režiséry Janem Bornou a Hanou Burešovou a dramaturgem Štěpánem Otčenáškem. V divadle stále působí.

V srpnu 2002 veškeré prostory divadla zaplavila a zničila povodeň. Rekonstrukce trvala déle něž rok. Divadlo bylo znovu otevřeno 24. října 2003. Letošní jubilejní sezonu oslavila tato scéna například premiérou Ibsenovy Divoké kachny. V lednu soubor uvedl inscenaci Myška z bříška, která je určena dětem od šesti do deseti let a režisér Jan Borna ji napsal spolu s bratislavskou básnířkou Taťjanou Lehenovou.

Poslední velkou premiérou této pražské scény bude v dubnu nová inscenace režisérky Hany Burešové Maškaráda podle stejnojmenného románu Terryho Pratchetta.

cak kar

Autor článku: ČTK