13.08.2002 00:00

Hoffmannovo divadlo v Uherském Hradišti

"Hledat tituly tak, aby přivedly do hlediště diváky, připravily jim krásný a pohodový večer a přinesly radost a uspokojení také těm, kteří se na jejich inscenování podíleli, by mělo být zákonem pro všechna divadla."

KAREL HOFFMANN

Právě Karel Hoffmann, herec, režisér i scenárista, založil 23. ledna roku 2000 divadlo sídlící v budově Jednoty Orel na Mariánském náměstí v Uh. Hradišti. "Když tenkrát starosta Hradiště zahajoval činnost divadla na improvizovaném pódiu, nikdo nevěděl, co z toho bláznivého nápadu bude dál. Soukromé divadlo, bez dotací, bez zkušeností, bez zázemí. Byla jen chuť a elán. A ty musely těm, co se do toho pustili, stačit. Nejen na překonání přirozených překážek, ale i těch (a bylo jich věru dost), které uměle vytvářeli šedé eminence a nemocní, rádoby mocní. Naštěstí bylo víc těch, kteří chtěli pomoci a taky pomohli," vzpomíná na začátky divadla Hoffmann.

Z praktikáblového pódia, kde se odehrála úspěšná komedie S tvojí dcerou ne a kde poprvé na divadelní prkna vstoupila Pipi Dlouhá punčocha se přešlo na jeviště, kde se mezi prvními odehrálo představení hry Voskovce a Wericha Helenka je ráda aneb Slaměný klobouk. Jeviště postupně mění díky vybavenosti tvář. Zvukové a osvětlovací zajištění se neustále vybavuje a umožňuje tak větší náročnost inscenací. Kvůli tomu začalo divadlo mít své diváky a své zájezdové štace, které se díky dobré pověsti (a ta může vzniknout jen na základě kvalitních představení), neustále množí po celé republice.

Mezi současné tituly divadla patří např. divadelní úprava Karla Hoffmanna slavného díla Suchého a Šlitra Kdyby tisíc klarinetů, která byla už úspěšně inscenována v Liberci, v Brně a Mostě. Není bez zajímavosti, že na obsazení poměrně velkého počtu rolí byl vypsán konkurz. Ten do divadla přivedl mladé lidi, jenž se posléze začali herecky podílet i na vzniku dalších titulů. Z titulů divadla dále vzpomeňme např. pohádku O kočičím zpívání anebo Sylvii - romantickou komedii popisující, kam až může dojít láska muže středního věku k roztomilé feně křížence. Další premiéru má divadlo naplánovanou na září 2002. Bude jí slavná pohádka Jana Drdy Hrátky s čertem. "Dále připravujeme veselé příběhy Robina Hooda ze sázavských, pardon, sherwoodských hvozdů, jako hudební komedii plnou známých i méně známých trampských písní." vypočítává Karel Hoffmann. Pokračovatele budou mít určitě i bonbónky typu Casanova na duchcovském zámku nebo Vrabčák, který doletěl do nebe (o životních osudech Edith Piaf). "Své divadlo nechci oznámkovat známkou obyčejné komerce," říká k tomu Karel Hoffmann a dodává: "Chci společně se svými spolupracovníky hledat klid, pohodu, radost pro sebe i naše diváky. Hledat ve svých hrách smích a třeba i slzy a obyčejného člověka pro obyčejného člověka - diváka. Protože jedině tak si mohou ti na jevišti a ti v hledišti rozumět."

S divadlem spojila své jméno řada herců známých z působení ve zdejším Slováckém divadle i na prknech jiných scén (Jana Chaloupková, manžele Vobečtí, Jaroslav Kyncl, Alena Pavelková atd.). A kde všude se už hrálo, v mnohých případech ne jednou? Ve Znojmě, Kroměříži, Letohradě, Zábřehu, Ústí nad Orlicí, Kolíně, Poděbradech, Táboře, Novém Jičíně, Val. Meziříčí, Písku, Jihlavě, Vysokém Mýtě atd.

Hoffmannovo divadlo v Orlovně však nejsou jen divadelní představení. Ale třeba také komponované zábavné pořady, jenž autorsky i režijně připravuje Karel Hoffmann (jeden z nich se odehrál např. v Ledči nad Sázavou, Brně) či karnevaly, v rámci nichž se děti mohou setkat s postavičkami z pohádek, které má divadlo ve svém repertoáru. V dobách začátku divadla pořádal Karel Hoffmann tzv. Večery pod padákem plné zajímavých hostů a povídání. Herci divadla dostali také příležitost se v červenci minulého roku na jednom pódiu osobně setkat s legendou českého divadla Jiřím Suchým. Vše se odehrálo v rámci komponovaného divadelně-hudební pořadu s názvem Pocta Jiřímu Suchému, kde zazpívali několik písní z představení Kdyby tisíc klarinetů. Divadlo přivedlo do Hradiště také zajímavé hosty. Vzpomeňme např. Moravské divadlo Olomouc a herečky Jiřinu Barášovou a Vlastu Hartlovou s hrou Premiéra mládí aneb Nezoufej, stádečko anebo muzikál Jeptišky aneb Klášterní škola u nesmyslosrdných sester v podání Divadelního souboru Domu kultury Kroměříž.

Hoffmannovo divadlo v Orlovně nezapomíná ani na dobročinnost. Na jedné z premiér, 4. března 2002, byly řediteli uherskohradišťské diakonie Českobratrské církve evangelické - středisku CESTA (účelové zařízení církve starající se o děti s mentálním postižením s kombinovanými vadami) předány pytle plné barevných míčku v celkové hodnotě kolem 10 500 Kč. Těmi se v diakonnii plní tzv. míčkovací bazén a postiženými jsou následně využívány ke cvičení. Ve prospěch téže organizace připravuje na čtvrtek 29. srpna Hoffmannovo divadlo ve spolupráci s Galerií Slováckého muzea v Uherském Hradišti jeden ze svých „Večerů pod padákem“. Večer plný povídání se zajímavými lidmi, písniček a pokud počasí dovolí i s opékáním. "Proč jsem zvolil právě tuto cestu obdarování? Myslím si, že pomoc v místě bydliště je pokaždé lepší než anonymní a někdy i neprůhledné posílání peněz na různá konta třeba do Prahy," konstatoval Karel Hoffmann.

Těším se na shledanou v Orlovně!

ZUZANA HÁJKOVÁ

HoffmannK@seznam.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti