27.02.2007 00:00

Holandský sběratel shání propagační materiály k divadelním hrám od Agathy Christie

Holanský sběratel všeho, co se týká Agathy Christie, shání jakékoli materiály k divadelním hrám, které se v Česku od této autorky inscenovaly. Uvítá letáky, plakáty, fotografie, scénáře atd. Získané věci poslouží jako exempláře pro chystanou výstavu, která se má v Holandsku uskutečnit v červnu 2007.

Kontakt:
Ralf M.M. Stultiens
Lindenhof 52
5671 GV Nuenen c.a.
The Netherlands
e-mail: r.stultiens@onsnet.nu(Původní zpráva)

Dear Sirs,

My name is Ralf M.M. Stultiens (The Netherlands) and I own a large Agatha Christie collection (> 4,800 books > 40 languages, tons of film and theatre memorabilia, stamps, coins, signatures et cetera et cetera) and am working - as my profession is Journalist - on a Dutch Agatha Christie omnibus about the international theater productions throughout the years (amateur and professional).

So I hope you will send me some material from your Agatha Christie plays. Things like flyers, posters, pictures, scripts et cetera from the performances... everything is welcome!

In June 2007 (that's the Dutch month of crime novels) I've got my own large Dutch Agatha Christie exhibition and of course I would love to add some material from you to it!

Of course I will mention your work in my omnibus; including a link to your website.

Thanks a lot in advance!

Best wishes,

Ralf M.M. Stultiens
Lindenhof 52
5671 GV Nuenen c.a.
The Netherlands

Zdroj: r.stultiens@onsnet.nu

Autor článku: redakce