05.04.2023 16:59

Horácké divadlo Jihlava chystá na příští sezonu pět premiér i rozšíření o další soubor

Horácké divadlo Jihlava připravuje na příští divadelní sezonu pět premiér na Velké scéně. Chystá také své rozšíření o druhý divadelní soubor, který by zajišťoval zejména představení a program pro děti. Podle ředitele divadla Ondreje Remiáše by mohlo být divadlo dvousouborové od ledna příštího roku v závislosti na rozhodnutí zřizovatele divadla, kterým je Kraj Vysočina.

Podle Ladislava Seidla, vedoucího odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu, bude rozhodující získat pro rozšíření divadla podporu ve druhé polovině letošního roku při přípravě krajského rozpočtu na rok 2024.

Důvodem snah o rozšíření souboru je velký zájem škol i jednotlivců o dětská představení a další akce pro děti. „Nestíháme hrát pro tento typ diváka, proto je přirozeným a logickým řešením vznik nového souboru. Je to tak, že kdybychom momentálně hráli každý druhý den pro děti, tak máme neustále vyprodáno. Je to tak nastartované, že je čas posunout to někam dál," řekl Remiáš.

Nový soubor by se mohl poprvé sejít při zkoušení hudební pohádky Velká porucha, její premiéru divadlo chystá na letošní vánoční svátky. Od příštího roku by pak soubor přebíral většinu dětského programu.

Svoji 84. divadelní sezonu zahájí Horácké divadlo v září inscenací Mrzák inishmaanský britského dramatika Martina McDonagha. Bude to první McDonaghova hra nastudovaná jihlavským souborem. Režijně ji povede hostující Mikoláš Tyc. Pro Horácké divadlo v minulosti režíroval inscenaci Obraz.

Všechny tituly příští sezony na Velké scéně v sobě podle uměleckého šéfa divadla Michala Zetele zrcadlí násilí a jeho různé formy, mezi které je zahrnuté i násilí v partnerských vztazích nebo násilí společnosti páchané na jednotlivci. Takovým nátlakem si podle něj prošla dcera Karla Havlíčka Borovského Zdeňka. Její osud přiblíží hra Dagmar Fričové Miláčci psaná přímo pro Horácké divadlo. „Od Zdeňky se tak nějak automaticky očekávalo, že ponese vlastenecký prapor svého otce a našeho národa, a ona si dovolila dát přednost vlastnímu životu před životem národa, což jí řada Čechů nikdy neodpustila," řekl Zetel.

Horáckému divadlu se pro příští sezonu podařilo získat práva na kultovní českou filmovou komedii Kulový blesk. Podle Zetela zobrazuje typickou českou ironii í jizlivost a je aktuální i díky bytové krizi, byť ta současná má jiné příčiny, než jaké popisovali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák ve filmu. Režírovat inscenaci bude hostující Hana Marvanová.

Zetel jako režisér vrátí po osmi letech na prkna Horáckého divadla dílo Williama Shakespeara. Vybral hru Macbeth, jejíž premiéra je připravovaná na říjen.

Jako host bude v Jihlavě příští sezonu působit režisér Šimon Caban. Pod jeho vedením nastuduje soubor hru Paní Bovaryová Gustava Flauberta. „Jak já osobně Šimona znám, tak Paní Bovaryová dozná určitého časového i inscenačního posunu, myslím si, že se můžeme těšit na velice výraznou interpretaci," řekl Zetel.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, kš, foto: Paní Bovaryová