04.03.2019 10:09

Horácké divadlo Jihlava loni navštívilo víc než 60.000 diváků

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně mírně snížila. V hledišti usedlo přes 60.000 diváků, asi o 7000 méně než v roce 2017. Podle mluvčí divadla Mirky Kvíčalové je to očekávaný výsledek, protože divadlo záměrně kvůli své provozní kapacitě snížilo počet představení, některá se nekonala také kvůli zdravotní indispozici herců. Divadlo loni odehrálo 275 představení, vyjelo na devět zájezdů a přijalo pozvání na dva festivaly.

„V roce 2018 dostalo Horácké divadlo pozvání na Festival pohádek Městských divadel pražských s vánoční hříčkou Cesta k Betlému a na festival Made in Czechoslovakia do Nitry s inscenací Zapomenuté světlo," řekla Kvíčalová.

Stejně jako v roce 2017 i loni mělo divadlo s 19 herci v angažmá devět premiér, sedm na velké a dvě na malé scéně. Mezi loňské premiéry patří také dramatizace románu Petra Jaroše se stejnojmenným názvem Tisícročná včela. Derniéra hry je naplánovaná na 4. března.

Divadlo začalo využívat prostor Zkušebna, kde se pořádají pohybové a dramatické kurzy pro veřejnost. Zkušebna vznikla díky rekonstrukci asi za 12 milionů korun společně s novým vstupem a divadelní kavárnou v roce 2017. Mezi tradiční akce divadla patří Pohádkové neděle, Pohádkové čtení na schodech a Jazzové večery v divadelním klubu. V rámci akcí pro veřejnost připravilo loni divadlo jednorázová přestavení či programy na Den otevřených dveří a Zahájení sezony, na akci Zažít město jinak, Urban Game a Noc divadel.

Zřizovatelem jediné profesionální scény na Vysočině je kraj, který loni poskytl divadlu na úhradu provozních nákladů 39,11 milionu korun, ministerstvo kultury přispělo částkou dva miliony korun. Jihlavský magistrát dal loni divadlu 500.000 korun v rámci plnění Memoranda o vzájemné spolupráci mezi Krajem Vysočina a Statutárním městem Jihlava uzavřeného v prosinci 2015, většinu peněz divadlo využilo k zaplacení nasvícení fasády divadla. Divadlo zaměstnává 73 lidí.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, dvd, foto: Tisícročná včela