04.03.2019 10:09

Horácké divadlo Jihlava loni navštívilo víc než 60.000 diváků

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně mírně snížila. V hledišti usedlo přes 60.000 diváků, asi o 7000 méně než v roce 2017. Podle mluvčí divadla Mirky Kvíčalové je to očekávaný výsledek, protože divadlo záměrně kvůli své provozní kapacitě snížilo počet představení, některá se nekonala také kvůli zdravotní indispozici herců. Divadlo loni odehrálo 275 představení, vyjelo na devět zájezdů a přijalo pozvání na dva festivaly.

„V roce 2018 dostalo Horácké divadlo pozvání na Festival pohádek Městských divadel pražských s vánoční hříčkou Cesta k Betlému a na festival Made in Czechoslovakia do Nitry s inscenací Zapomenuté světlo," řekla Kvíčalová.

Stejně jako v roce 2017 i loni mělo divadlo s 19 herci v angažmá devět premiér, sedm na velké a dvě na malé scéně. Mezi loňské premiéry patří také dramatizace románu Petra Jaroše se stejnojmenným názvem Tisícročná včela. Derniéra hry je naplánovaná na 4. března.

Divadlo začalo využívat prostor Zkušebna, kde se pořádají pohybové a dramatické kurzy pro veřejnost. Zkušebna vznikla díky rekonstrukci asi za 12 milionů korun společně s novým vstupem a divadelní kavárnou v roce 2017. Mezi tradiční akce divadla patří Pohádkové neděle, Pohádkové čtení na schodech a Jazzové večery v divadelním klubu. V rámci akcí pro veřejnost připravilo loni divadlo jednorázová přestavení či programy na Den otevřených dveří a Zahájení sezony, na akci Zažít město jinak, Urban Game a Noc divadel.

Zřizovatelem jediné profesionální scény na Vysočině je kraj, který loni poskytl divadlu na úhradu provozních nákladů 39,11 milionu korun, ministerstvo kultury přispělo částkou dva miliony korun. Jihlavský magistrát dal loni divadlu 500.000 korun v rámci plnění Memoranda o vzájemné spolupráci mezi Krajem Vysočina a Statutárním městem Jihlava uzavřeného v prosinci 2015, většinu peněz divadlo využilo k zaplacení nasvícení fasády divadla. Divadlo zaměstnává 73 lidí.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, dvd, foto: Tisícročná včela

Horácké divadlo Jihlava loni navštívilo víc než 60.000 diváků

Zprávy

24.05.2019

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

23.05.2019

Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek.

23.05.2019

České zastoupení na Pražském Quadriennale: mimozemšťané, spartakiáda i netradiční cestovní kancelář

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které proběhne od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, nabídne expozice, projekty a performance ze 79 zemí. Výrazné zastoupení zde má i Česká republika. V rámci hlavní soutěžní části – Výstavy zemí a regionů – se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora.