23.02.2022 09:14

Horácké divadlo Jihlava připravuje komedii Tři bratři v nesnázích autorů Raye a Michaela Cooneyových

Horácké divadlo Jihlava připravuje na 5. března poslední premiéru aktuální divadelní sezony. Na velké scéně uvede komedii Tři bratři v nesnázích autorů Raye a Michaela Cooneyových. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová. Premiéru divadlo odložilo z 19. února.

„Je vhodné si připomenout, že se současná sezona snaží poskytnout širokému publiku co nejvyrovnanější a zároveň nejvstřícnější únik z každodenního tlaku, jemuž byli všichni bez výjimky mnohonásobně vystaveni. A není tak náhodou, že poslední letošní premiéra na velké scéně si bere za úkol připomenout, že věci mohou dobře dopadnout, i když jejich průběh není podle našich představ," uvedla Kvíčalová. Premiéra byla původně připravovaná na 19. února, vzhledem k častým absencím v hereckém souboru i mezi tvůrci ji ale divadlo odsunulo.

Dílo Raye Cooneyho nabídlo Horácké divadlo publiku už dřív, když úspěšně uvedlo hry Rodina je základ státu, 1+1=3 nebo Dvouplošník v hotelu Westminster. Spoluautorem aktuálního titulu je i Cooneyho syn Michael, který je také etablovaným autorem divadelních her. Horácké divadlo před sedmi lety uvedlo jeho hru Habaďúra aneb Podnájemníci pana Swana.

Tři bratři v nesnázích nabízejí příběh mladého páru Toma a Lindy, kteří usilují o adopci dítěte. Ztvární je Lukáš Matěj a Šárka Býčková. Chystaná inspekční návštěva sociální pracovnice je zdrojem nemalého napětí, které nečekaně graduje příchodem Tomových bratrů v podání Františka Mitáše a Zbyška Humpolce. Společně s nimi vcházejí do příběhu humorné situace a nečekané zvraty.

Režisérem inscenace je umělecký šéf divadla Michal Skočovský, který je zároveň scénografem. Kostýmy navrhla Sára Venclovská. Autorem hudby k inscenaci je Ondřej Mikula, který s jihlavskou scénou spolupracoval už na inscenacích Bůh je žena, Jediný život, Tak šel čas jihlavskou ulicí či Neuvěřitelné dobrodružství Ústavy.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, kš

Horácké divadlo Jihlava připravuje komedii Tři bratři v nesnázích autorů Raye a Michaela Cooneyových

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.