13.02.2023 13:54

Horácké divadlo Jihlava připravuje společnou inscenaci s Divadlem Andreja Bagara v Nitře

Horácké divadlo Jihlava připravuje první společnou inscenaci se svým slovenským partnerem Divadlem Andreja Bagara v Nitře. Inscenace Pomlčka vzniká pod vedením slovenské režisérky Ivety Ditte Jurčové a bude reflektovat 30 let od rozdělení Československa. Podle ředitele Horáckého divadla Ondreje Remiáše, který je původem ze Slovenska, bude hra humornou retrospektivou, která nechá nahlédnout do méně známých skutečností spojených se vznikem samostatné České a Slovenské republiky. Premiéra bude v říjnu v Nitře a v listopadu v Jihlavě.

„Zjistili jsme, že jiným způsobem to (rozdělení) vnímáme v České republice, jiným způsobem se to vnímá na Slovensku. Ale co bylo podstatné zjištění, bylo to, že nás to téma zajímá, že to pro nás ještě není mrtvé. Hledali jsme způsob, jak to uchopit, jak to zpracovat, co nás na tom přitahuje," řekl Remiáš.

Pro čtrnáctiletého Remiáše byl konec Československa velmi intenzivním vjemem. „Byla tam určitá lítost. Jsem z národnostně smíšeného území, z jižního Slovenska. Informace a dezinformace tehdy běžely různým způsobem, stále se řešily slovensko - maďarské spory, stále byly z české strany otevřené otázky česko - německých vztahů a najednou se ty informace stavěly do takové formy, že člověk měl obavu, zda nedojde ke změně hranic, zda nebudeme slabší, nevěděl jsem, do čeho jdeme. Toto si pamatuji nejvíc, navzdory věku," řekl Remiáš.

Inscenace podle něho nezpracovává rozdělení státu na základě známých politických postojů, ale na podkladě osudů konkrétních lidí, například z propojených česko-slovenských rodin nebo lidí žijících na místech nové státní hranice. „Není to pro nás bolestné téma, s odstupem času je to něco jako setkání po rozvodě po 30 letech, ale po dobrém rozvodě. Umíme se dobírat, ale dobírat se ze společné lásky, kterou k sobě cítíme, nebo z toho, že se akceptujeme," řekl Remiáš.

Když byla shoda na společném záměru, začaly podle něho vznikat „krásné žabomyší spory". „Bavili jsme se tím, že teď se budeme dělit dva ku jedné, odkud bude režisérka, a když vy dáte tři herce, my dáme čtyři a podobně," řekl Remiáš. Výsledný kus bude pro nejvýše šest herců.

Režisérku vybralo divadlo v Nitře. Jurčová ale má zkušenosti s prací v Horáckém divadle. Pod jejím vedením nastudovala jihlavská scéna představení Racek. Jurčová stojí také za představením Swing Heil!, které mělo v Horáckém divadle premiéru v dubnu 2021.

Vznik, technická příprava i zkoušení hry bude podle Remiáše náročné. První výrobní porada se uskuteční v dubnu, zkoušky začnou na konci srpna. Kostýmy i celá scéna se budou vyrábět dvakrát. Mezi městy, které dělí 300 kilometrů, potom budou cestovat jen herci. Záměrem je uvádět inscenaci dlouhodobě, hrát by se měla v každém z měst alespoň dvakrát v měsíci.

Premiéra inscenace Pomlčka bude v Nitře 20. a 21. října. Horácké divadlo chystá premiéru na 3. a 4. listopadu. „V Nitře to jde v rámci vlastní dramaturgie budoucí sezony, to znamená, je to pro Nitru jedno z nosných představení. U nás to půjde v dramaturgickém plánu, který je daný pro Malou scénu. Nevycházelo nám to do dramaturgické linky nové sezony," dodal Remiáš.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj