08.12.2021 12:17

Horácké divadlo Jihlava uvede premiéru inscenace Modrý pták

Horácké divadlo Jihlava uvede 18. prosince jako čtvrtou premiéru divadelní sezony hru Modrý pták. Příběh o hledání štěstí napsal v roce 1908 belgický dramatik, nositel Nobelovy ceny Maurice Maeterlinck. Soubor jihlavského divadla ji nastudovat v režii hostujícího Jakuba Macečka. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Podle Macečka nepatří Maeterlinckova hra k jednoduchým nebo osvědčeným titulům. „Modrý pták je hra, které se všichni bojí. Sdělení není snadno čitelné. Teze si často odporují. Děj je zmatený. Realita a sen se prolínají. Hranice jsou smazány. O významu jednotlivých obrazů se literární i divadelní kritici hádají už více než sto let. Modrý pták je hra, která určila žánr symbolismu. Tím přímo ovlivnila vznik surrealismu a později fantasy," uvedl Maceček.

Ve hře se během jedné kouzelné vánoční noci vydává chlapec Tyltyl se svou malou sestrou Mytyl na dobrodružnou cestu pro modrého ptáka štěstí, aby zachránil nemocnou holčičku ze sousedství. Na cestu dostává kouzelný Diamant, který umožňuje vidět pravou podstatu – duši všech věcí. „Nevnímám tuto hru jako pohádku pro děti, ale jako alegorický filozofický příběh, cestu k poznání, ke zvýšené citlivosti a vnímavosti. Proto si troufáme inscenovat ji jako součást našeho repertoáru pro dospělého diváka, s přesvědčením, že může přivést do hlediště diváky všech věkových kategorií, že je to ten správný tzv. rodinný titul, v němž si každý najde to své," uvedla dramaturgyně divadla Barbora Jandová.

Sourozeneckou dvojici ztvární Michal Kraus a Stanislava Hajduková. Ve hře bude účinkovat celý soubor Horáckého divadla a sbor dětí ze Základní umělecké školy Jihlava. Scéna a kostýmy jsou z dílny výtvarnice Evy Jiřikovské. Hudbu složil David Smečka. Na choreografii a pohybu se podílela Denisa Musilová.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj

Horácké divadlo Jihlava uvede premiéru inscenace Modrý pták

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.