08.12.2021 12:17

Horácké divadlo Jihlava uvede premiéru inscenace Modrý pták

Horácké divadlo Jihlava uvede 18. prosince jako čtvrtou premiéru divadelní sezony hru Modrý pták. Příběh o hledání štěstí napsal v roce 1908 belgický dramatik, nositel Nobelovy ceny Maurice Maeterlinck. Soubor jihlavského divadla ji nastudovat v režii hostujícího Jakuba Macečka. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Podle Macečka nepatří Maeterlinckova hra k jednoduchým nebo osvědčeným titulům. „Modrý pták je hra, které se všichni bojí. Sdělení není snadno čitelné. Teze si často odporují. Děj je zmatený. Realita a sen se prolínají. Hranice jsou smazány. O významu jednotlivých obrazů se literární i divadelní kritici hádají už více než sto let. Modrý pták je hra, která určila žánr symbolismu. Tím přímo ovlivnila vznik surrealismu a později fantasy," uvedl Maceček.

Ve hře se během jedné kouzelné vánoční noci vydává chlapec Tyltyl se svou malou sestrou Mytyl na dobrodružnou cestu pro modrého ptáka štěstí, aby zachránil nemocnou holčičku ze sousedství. Na cestu dostává kouzelný Diamant, který umožňuje vidět pravou podstatu – duši všech věcí. „Nevnímám tuto hru jako pohádku pro děti, ale jako alegorický filozofický příběh, cestu k poznání, ke zvýšené citlivosti a vnímavosti. Proto si troufáme inscenovat ji jako součást našeho repertoáru pro dospělého diváka, s přesvědčením, že může přivést do hlediště diváky všech věkových kategorií, že je to ten správný tzv. rodinný titul, v němž si každý najde to své," uvedla dramaturgyně divadla Barbora Jandová.

Sourozeneckou dvojici ztvární Michal Kraus a Stanislava Hajduková. Ve hře bude účinkovat celý soubor Horáckého divadla a sbor dětí ze Základní umělecké školy Jihlava. Scéna a kostýmy jsou z dílny výtvarnice Evy Jiřikovské. Hudbu složil David Smečka. Na choreografii a pohybu se podílela Denisa Musilová.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj