24.04.2020 09:59

Horácké divadlo odloží dvě plánované premiéry na příští sezonu

Dvě poslední premiéry letošní osmdesáté sezony odložilo Horácké divadlo Jihlava na sezonu příští. Jediná profesionální scéna na Vysočině přesune inscenace Heda Geblarová a Martinů - česká rapsodie Bohuslavova. Pokud se divadlo v červnu otevře, uvidí diváci na velké scéně alespoň premiéru pohádky Kniha džunglí. Divadelní představení zastavilo 10. března mimořádné opatření v souvislosti s koronavirem.

Hru Henrika Ibsena Heda Geblarová ještě stačil soubor nazkoušet. „Před premiérou bude tým potřebovat zhruba 14 dní na obnovení a finální dotažení inscenace," uvedla Kvíčalová. Autorská hra režiséra Dodo Gombára Martinů - česká rapsodie Bohuslavova se začne zkoušet v květnu. Premiéry inscenací měly být 4. dubna respektive 16. května.

Divadla by se veřejnosti za určitých podmínek mohla otevřít od 25. května. Do té doby soubor nazkouší pohádku Kniha džunglí, kterou podle původního románu Rudyarda Kiplinga připravuje režisér a umělecký šéf divadla Michal Skočovský. „Divadlo tradičně premiéruje vždy v červnu pohádku, která se pak hraje v plné míře v následující sezóně," řekla Kvíčalová.

Vzhledem k neúplnosti letošní sezony divadlo zrušilo anketu Horác i Cenu odborné poroty zaštítěnou Hereckou asociací za výjimečný umělecký výkon. Hodnotit se bude až příští sezona. Platit v ní budou i všechny dosud nevyužité vstupenky.

Uzavření kvůli koronaviru přišlo těsně před tím, než se v divadle rozběhl nultý ročník Přehlídky divadelního dokumentu. Divadlo také přišlo o účast na jiných divadelních festivalech včetně Dream Factory Ostrava a festivalu Divadlo evropských regionů Hradec Králové. Ztráta ze vstupného převýší podle odhadů milion korun.

Horácké divadlo zřizuje kraj Vysočina. Každoročně ho navštíví zhruba 60.000 lidí.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, dr