08.10.2020 21:18

Horácké divadlo stačilo v nové sezoně odehrát jen třicet představení

Horácké divadlo Jihlava, jediná profesionální scéna na Vysočině, stačilo v nové sezoně odehrát asi 30 představení včetně veřejných generálek, 22 z nich v září. Dosud nenahradilo ani všechna abonentní představení vynechaná zjara. Od vyhlášení nouzového stavu 5. října muselo z programu vyřadit inscenace, ve kterých se zpívá. Zrušena byla zatím tři představení. ČTK to řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová. Dnes se vláda dohodla na čtrnáctidenním úplném uzavření divadel od 12. října.

„Zavření pro nás znamená dvojnásob až trojnásob práce, všechny plány se musejí přehodnocovat, vždycky se zohledňuje největší závazek, představení, která už jsou v abonenci prodaná," řekla Kvíčalová. Zatím se podle ní divadlu nepodařilo odehrát ani představení, na které měli diváci nárok z jara, kdy bylo divadlo také v souvislosti s koronavirem uzavřené. „Lidé to zaplatili na jaře a my jim to teď hrajeme. A už to vlastně začne znovu," řekla Kvíčalová. Při čtrnáctidenním uzavření bude muset divadlo nahradit šest představení. Přibližně tříměsíční ztráty kvůli jarnímu uzavření divadlo vyčíslilo divadlo na čtyři miliony korun.

Hlediště velké scény má kapacitu 315 míst. Vyprodat se v nové sezoně žádné představení nepodařilo. „Vyprodaná představení v žádném případě nejsou, do divadla chodí málo lidí, je to tak napůl. Dokonce nechodí ze strachu ani lidé, kteří mají koupené abonentky. Máme hodně starších diváků. Někteří nejsou ochotni sedět tam v rouškách, ale většina se spíš opravdu bojí i s rouškou sem přijít," řekla Kvíčalová. Nedaří se naplnit ani tituly, které byly dřív rychle vyprodané. Ztrátou v rozpočtu je pro divadlo i výpadek školních představení, přitom školy byly schopné zaplnit divadlo na dopoledne i dvakrát týdně.

Krajem zřizované Horácké divadlo Jihlava má dvacetičlenný hereckých soubor. V běžných sezonách ho navštíví okolo 60.000 lidí. Letos hrál soubor i přes léto za velkého zájmu návštěvníků na hradech či v zoologické zahradě. Minimálně scénu v zoo s představením Kniha džunglí chce divadlo otevřít i příští rok.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj