17.10.2018 13:57

Horácké divadlo uvede premiéru hry Pavla Šimáka Barber Shop

Horácké divadlo uvede 25. října premiéru hry Barber Shop Pavla Šimáka. Někdejší umělecký šéf jihlavské scény se inspiroval skutečným příběhem souboru Cirk La Putika a ve formě dokudramatu a satirické performance vystavěl na podiu střet umělců s byrokracií. Předpremiéra byla už v květnu v prostoru Jatka 87 v pražských Holešovicích, uvedla v dnešní tiskové zprávě mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Příběh vychází se zápasu divadelního souboru o zachování existence. I když Cirk La Putika svůj souboj s politicko-úřednickou tupostí nakonec vyhrál, existuje řada dalších souborů, které šťastný konec nečeká, uvedl Šimák. Hra odráží fakt, že kvalitní soubory navzdory nepopiratelné hodnotě a světovému ocenění na domácí půdě často končí bez veřejné podpory.

Představení, ve kterém se parta divadelníků snaží odehrát kus s tématikou holičství, využívá tanec, akrobacii i videoart. Na scénu přivádí loutky i masky a vše podtrhuje úryvky z rozhovorů a dokumentů. Spolutvůrci a současně aktéry této nečinoherní inscenace jsou tanečníci Tomáš Rychetský a Denisa Musilová, parkourista Petr Částka a herci Jakub Škrdla a Šárka Čermáková.

Pavel Šimák pro Malou scénu Horáckého divadla už vytvořil dokudrama 3100 °C mé krve, které se hraje od února 2017.

Premiéra inscenace Barber Shop bude součástí doprovodného programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který bude v Jihlavě od 25. do 30 října.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj