24.03.2012 20:54

Horácké divadlo uvedlo v premiéře Pratchettovy Soudné sestry

Jako svou druhou letošní premiéru dnes Horácké divadlo v Jihlavě uvedlo humoristickou fantasy hru Terryho Pratcheta Soudné sestry. Se souborem ji v dramaturgii Marie Procházkové nastudoval režisér Pavel Palouš, jenž je zároveň i autorem scény. Palouš vycházel z překladu Jana Kantůrka.
"Soudné sestry jsou vlastně parodií na Shakespearovu tragédii Mackbeth, s jehož postavami se v díle setkáváme," uvedl Palouš. Ve hře se objevují i narážky na jiná Shakespearova díla. Pratchet podle něj vypráví příběh skoro nepředstavitelný, protože do královské politiky Zeměplochy se zamíchají tři čarodějky, které na rozdíl od Mackbetha jsou hodné a bojují za pozitivní věci.
V rolích čarodějnic Bábi Zlopočasné, Stařeny Oggové a Magráty Česnekové se divákům představily Anna Bazgerová, Taťána Schottnerová a Vladimíra Čapková. Postavu Smrti ztvárnil Zdeněk Dryšl, role Šaška připadla Janu Kovářovi. Kostýmy pro představení navrhla Irena Wagnerová, pohybovou spolupráci se souborem zajistil hostující Pavel Veselý.

Kultovní Pratchettovo dílo z cyklu Úžasná Zeměplocha se poprvé na českém jevišti objevilo v roce 2001 v Divadle v Dlouhé ve výrazné komediální stylizaci. O rok později hru režíroval právě Palouš v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, loni ji uvedlo Západočeské divadlo Cheb.


Horácké divadlo Jihlava: Soudné sestry

Autor článku: ČTK: bjr, mal, foto: Horácké divadlo Jihlava

Horácké divadlo uvedlo v premiéře Pratchettovy Soudné sestry