13.10.2006 00:00

Horní Počernice otevřely po rekonstrukci divadlo

Praha 13. října (ČTK) - Horní Počernice otevřely po náročné rok trvající opravě divadlo. Občané a zastupitelé této pražské části tak postavili na hlavu rčení o tom, že herci jsou pověrčiví, když provoz scény zahájili právě v pátek třináctého. Náklady na rekonstrukci činily 37 milionů korun.

Podle informací z tiskové konference bude zahajovacím představením Marivauxova hra Hra lásky a náhody režiséra Vladimíra Stoklasy, s níž domácí ochotnický soubor nazvaný Právě začínáme letos vystoupil na celostátní přehlídce amatérských divadel Jiráskův Hronov.

"V sobotu 14. října dopoledne čeká na malé diváky pohádka Jindry Delongové Tři princezny na vdávání v podání souboru Počerníčci. Ve stejný den odpoledne uvede kolektiv Arsénic z partnerského francouzského města Mions hru amerického dramatika Israela Horovitze nazvanou Le Premier. Večer uvidí publikum herecký koncert Blanky Bohdanové a Josefa Somra v Coburnově hře The Gin Game," řekla zástupkyně této scény Hana Čížková.

V neděli odpoledne představí Večerníčci pohádku Zdeňka Kozáka O cikánské lásce aneb Hádalo se nebe s peklem. Pak se dospělí zasmějí bláznivé situační komedii Kena Ludwiga Lo Stupendo v podání souboru Právě začínáme.

Amatérské divadlo má v Horních Počernicích dlouhou tradici. Od začátku minulého století tu působila řada ochotnických souborů, ovšem bez stálé scény. Až v roce 1970 vybudovala skupina nadšenců v areálu blízké školy Divadlo v přírodě, kde se každoročně od května do června koná divadelní festival. Letos šlo už o 36. ročník. V roce 2003 byla uzavřena budova kina a po menších úpravách přestavěna na divadlo pro dva místní ochotnické soubory.

Náročná oprava byla podle Čížkové zahájena loni v říjnu, hlavním investorem byla Městská část Praha 20 - Horní Počernice. Celý objekt a jeho provozní a technické zázemí doznaly řady změn. Zcela nové jsou kavárna, šatny, kulisárna, garderobiérna, kotelna, osvětlovací a audiovizuální technika, vnitřní vybavení a dispoziční řešení zázemí divadla.

"Diváci mají k dispozici 174 míst, přístup do divadla i sálu je bezbariérový. Součástí rekonstrukce byla rovněž montáž kompletní jevištní technologie, scénického osvětlení, elektroakustiky a počítačového vybavení," dodala Čížková.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK