09.11.2006 00:00

Hostem semináře stepu bude příští víkend tanečník Sam Weber

Praha 9. listopadu (ČTK) - Hostem druhého podzimního semináře stepařské techniky, který se bude v Praze konat v sobotu 18. listopadu, bude americký lektor Sam Weber ze San Franciska. Bývalý sólista souborů Joffery II a San Francisco Ballet získal mezinárodní pověst jako tanečník a dnes je vyhledávaným interpretem, učitelem a choreografem. ČTK to sdělili pořadatelé semináře z tanečního studia Zig-Zag.

Weberova úderová technika je podle nich syntézou stepu s moderními tanečními technikami. Začínal se stepem sice jako dítě, ale již v době, kdy tento pro Ameriku typický způsob tance začínal upadat. S příchodem zvukového filmu a masovým rozšířením televize se rapidně snížila poptávka po umělcích, kteří do té doby bavili návštěvníky kabaretů.

Weber si uvědomil, že se jen stepem neuživí, a začal se věnovat i baletu a moderním tanečním technikám. V době znovuobjevení stepu jako originální americké umělecké formy v 80. letech začal se stepem opět vystupovat a zúročil všechny své zkušenosti. Jeho všestrannost ho přivedla k účinkování v muzikálech a televizi, kde spolupracoval s umělci jako Burt Lancaster, Bob Hope, Andy Williams, Raquel Welchová, Pat Booneová a Sara Vaughnová.

Weber byl prvním stepařem vyznamenaným cenou Bessie (Bessie - New York Dance and Performance Award), která se uděluje jako ocenění za mimořádný tvůrčí přínos.

Pražský seminář se bude konat v kulturním středisku Delta v Praze 6 od 10:00 do 15:00. Tradiční swingová tančírna tanečního studia Zig-Zag se koná také 18. listopadu od 19:00 v kavárně U Zlaté Lyry v Michalské ulici v Praze 1. Jejím hostem bude Sam Weber a hrát bude orchestr Big Band Trumpets.

Studio Zig-zag pořádá kurzy a semináře stepu, jazzu, swingu i klasického baletu. Od roku 1999 pořádá oslavy Mezinárodního dne stepu. Nejlepší studenti tanečního studia tvoří skupinu, která komerčně vystupuje se stepařským a swingovým repertoárem.

hrm mkv

Autor článku: ČTK