03.05.2015 14:52

Hostování českých divadel v zahraničí

Dobrý den, jsem studentkou Vysoké školy obchodní v Praze. Téma mojí bakalářské práce je: Zájezdy českých umělců do zahraničí a jejich význam pro cestovní ruch. Součástí této práce je i České divadlo. Chtěla bych se Vás zeptat, zda byste byli ochotni poskytnout mi nějaké materiály, které by mi byly nápomocny pro tuto práci. Týkalo by se to zejména zahraničních cest a úspěchů Českého divadla.

Vážená slečno, Vámi položený dotaz je bohužel tak široký, že Vám nemůžeme nabídnout konkrétní odpověď. Téma, které zmiňujete je v posledních letech velmi aktuální a zabývají se jím jak ekonomické tak kulturologické instituce (včetně naší – konkrétně součást IDU – Institut umění). Pro Vaši orientaci i informaci, jak podrobné a odborné studie jsou, Vám níže posílám odkazy na dvě z nich, které se dotýkají Vašeho tématu:

V odkazu níže kapitola Cestovní ruch (str. 321)
http://www.idu.cz/cs/kulturni-a-kreativni-prumysly-v-cr-e-book-2011

Odkaz níže zpracovává především obecně  možnosti šíření kultury:
http://www.idu.cz/cs/mobilita

Tyto dva odkazy jsou příklady propagace české kultury na které se náš ústav podílí:

http://www.divadelni-ustav.cz/cs/institut-umeni-divadelni-ustav-propaguje-ceskou-ku

http://www.idu.cz/cs/ceska-performing-arts-se-budou-prezentovat-na-kana

Dále máte možnost na našem webu – www.divadlo.cz se v rubrice „virtuální badatelna“ (na levé liště) dostanete k jednotlivým oblastem fondu – vyberete (rozkliknete) „akce“  (poslední položka seznamu)– ve zobrazeném formuláři zaškrtnete na pravé straně růžové pole výjezd do zahraničí (pouze to) a pak si zvolíte časové ohraničení (např 1.1.2000 – 31.12.2010) a zadáte hledat. Ve zvoleném případě se Vám nabídne 1203 výjezdů českých divadelních souborů do zahraničí.

Obávám se ale, že tyto údaje pro Vás nebudou příliš relevantní (dozvíte se , které divadlo, s jakým představením a kam a kdy vyjelo). O případném úspěchu či ohlasu se u nás píše jen někdy, zahraniční ohlasy se k nám většinou nedostanou (výjimku činí slovenský tisk). Podotýkám, že i naše údaje nejsou kompletní, ale vycházíme z informací, které se k nám dostanou.

Na otázku odpověděla: Mgr. Radmila Petrmichlová