23.11.2016 12:22

Hovory o hranicích: jedinečná příležitost pro české dramatiky

Státní divadlo v Norimberku ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy Liberec vyhlašuje dramatickou soutěž pro české a slovenské autory.

Státní divadlo v Norimberku vyhlašuje další ročník renomovaného festivalu a dramatické soutěže Hovory o hranicích (Talking About Borders), který se tentokrát zaměří na Českou a Slovenskou republiku. Pro české a slovenské dramatiky se tak otevírá jedinečná možnost uspět na mezinárodním poli – představit své hry v německém prostředí. Vítězný text se dokonce dočká nastudování na prknech norimberského divadla!

Vznik festivalu a s ním spojené dramatické soutěže, věnované zemím východní a střední Evropy, inicioval v roce 2004 režisér a dramaturg Dr. Christian Papke. Od té doby se soutěže zúčastnily stovky autorů ze zemí jako Makedonie, Srbsko, Chorvatsko, Ukrajina, Gruzie nebo naposledy Polsko.

Letos se tedy pozornost organizátorů zaměřila společně na Českou a Slovenskou republiku, jejichž autory norimberské divadlo vyzývá k napsání původní divadelní hry na téma „Hovory o hranicích: Životní zkušenost v časech společenské proměny.“ Hry je třeba odeslat organizátorovi soutěže do 1. května 2017, poté je posoudí odborná porota, která v průběhu června 2017 vyhlásí výsledky.

Vítězný text bude oceněn částkou 3500 euro a Státní divadlo v Norimberku jej v sezóně 2017/18 nastuduje jako regulérní inscenaci. Druhé místo bude ohodnoceno částkou 2000 euro, třetí částkou 1500 euro. Jednu z her, které se umístí na druhém nebo třetím místě, v roce 2018 uvede Divadlo F. X. Šaldy, které je regionálním organizátorem této soutěže.

Zúčastnit se může kdokoliv, kdo v současné době žije v České nebo Slovenské republice a kdo se v dané zemi narodil, má její občanství nebo žil na jejím území nejméně patnáct let. Hra musí být napsána v češtině nebo slovenštině a odevzdána jak v původním znění, tak v pracovním překladu do angličtiny nebo němčiny. Tento překlad je pouze informativní a nemusí splňovat vysoké nároky kladené na umělecký převod. Vítězný text pro svou inscenaci nechá posléze norimberské divadlo na své náklady přeložit znovu. Každý autor smí přihlásit pouze jednu hru, dosud nikdy neuvedenou, ani nepublikovanou (a to ani časopisecky nebo třeba na internetu). Hra musí mít celovečerní rozsah (nejméně 70 minut) a musí ji být možné nastudovat s maximálně pěti herci.

Důležitou součástí projektu je festival, který proběhne v Norimberku v červnu 2017 a který německým návštěvníkům představí zajímavé kulturní počiny z obou partnerských zemí.

Podrobnější informace týkající se podmínek účasti v soutěži přikládáme ZDE

V případě jakýchkoliv dotazů se potenciální účastníci soutěže mohou obracet buď přímo na ředitele soutěže Dr. Christiana Papkeho (v němčině nebo angličtině), nebo na uměleckého šéfa činohry Divadla F. X. Šaldy Šimona Dominika.

Dr. Christian Papke, Staatstheater Nürnberg
Richard-Wagner-Platz 2‐10, DE-90443, Nürnberg
Tel.: +49 911 231 233 26, +49 174 364 63 68, +43 676 7 33 33 44
Email: christian.papke@staatstheater.nuernberg.de

Šimon Dominik, Divadlo F. X. Šaldy
Zhořelecká 344/5, 460 01, Liberec
Tel.: 487 377 319
Email: dominik@saldovo-divadlo.cz

Autor článku: foto: Jutta Missbach