30.03.2023 22:45

Hradec Králové udělil výroční ceny města, hlavní ocenění mají loutkáři Věra Říčařová a František Vítek

Královéhradecká radnice dnes na slavnostním večeru udělila výroční ceny města, kterými každoročně oceňuje významné osobnosti z kultury, sportu, vědy a společenského života. Nejvyšší ocenění, Cenu Dr. Františka Ulricha, získali loutkáři Věra Říčařová a František Vítek. Radnice uděluje výroční ceny od roku 1993.

Manželé Věra Říčařová a František Vítek ocenění získali za celoživotní loutkářské mistrovství evropského významu. Působení výtvarnice a loutkářky Říčařové a řezbáře, loutkáře a loutkoherce Vítka je zásadně spjaté s hradeckým loutkovým Divadlem Drak, v němž působili v letech 1958 až 1981. Oba jsou laureáty Ceny Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.

Ulrichovu cenu, která je pojmenovaná po významném prvorepublikovém starostovi Františku Ulrichovi, město uděluje nepravidelně za celoživotní dílo kulturního, vědeckého, sportovního nebo společenského významu. V minulosti ji získali například bývalý hradecký biskup a pražský arcibiskup Dominik Duka, arcibiskup Karel Otčenášek či operní pěvkyně Soňa Červená.

Cenu Primus inter pares (První mezi rovnými) převzal Radek Balcárek za dlouhodobou péči o odkaz prusko-rakouské bitvy v roce 1866 u Hradce Králové a za reprezentaci města. V roce 1990 stál Balcárek u zrodu spolku Garda města Hradec Králové, který pořádá mezinárodní připomínkový festival Königgrätz 1866.

Hradeckou sportovní cenu letos získala trenérka Romana Ptáčková, dlouholetá trenérka Hradeckých lvic, která nyní vede českou basketbalovou reprezentaci žen. Hradeckou múzu převzali zástupci Filharmonie Hradec Králové za odvážně pojatý open air koncert na Labi.

Právě tento koncert s podtitulem Vodní hudba na náplavce Eliščina nábřeží měl velký úspěch u diváků a stal se navíc podle hlasování veřejnosti také Událostí roku 2022. Součástí slavnostního večera bylo také předání ocenění Talent královéhradecké kultury za uplynulý kalendářní rok, které získalo deset mladých umělců a klavírní trio ze Základní umělecké školy Střezina.

Navrhovat kandidáty na městská ocenění mohou v Hradci Králové obyvatelé města. Definitivně o nositelích jednotlivých cen rozhodují tajným hlasováním zastupitelé. Výjimkou je ocenění Událost roku, o níž hlasují obyvatelé města.

Autor článku: ČTK: ry, gcm, foto převzato z: https://www.agosto-foundation.org/