21.06.2021 12:22

Humpolecký divadelní spolek začíná po koronaviru zkoušet novou hru

Humpolecký ochotnický Divadelní spolek Jindřicha Honzla přečkal koronavirovou pandemii bez ztráty zájmu svých členů. Naposledy hrál loni v únoru, nedávno se začal připravovat na letní divadelní vystoupení a zkouší novou hru. ČTK to řekla Ilona Kostřicová, která má za sebou 15 let v čele souboru. Ochotnický spolek má více než 150 let dlouhou tradici. Své zázemí má v centru Mikádo, které se po rekonstrukci ve středu poprvé otevřelo veřejnosti.

„Před pauzou (způsobenou covidem-19) jsme naplánovali, že budeme zkoušet Naše furianty od Stroupežnického a že to bude premiéra při otevření centra, bohužel přes objektivní překážky se to nepodařilo, i když už jsme měli nějaké čtené zkoušky. Soubor, který má asi 20 aktivních členů, se do nastudování českého klasického díla pustí znovu v září pod režií Jiřího Chovance, který je také členem souboru. Budeme to hrát v duchu klasiky, určitě to nebudeme nějak avantgardně předělávat. Hrajeme pro publikum, které by tohle asi nevzalo", řekla Kostřicová.

V repertoáru má soubor ještě komedii Oskar. Nastudoval ji ještě před tím, než platila omezení zakazující i divadelní představení. „Premiéru ale hra ještě neměla, byla to jen předpremiéra, takže ji teď oprašujeme," řekla Kostřicová. Diváci ji uvidí v červenci v rámci Humpoleckého kulturního léta.

Soubor působí pod městským kulturním a informačním střediskem (MKIS). Díky modernizaci centra Mikádo získal nové prostory pro zkoušení i pro sklad svých rekvizit. Součástí Mikáda je i sál pro asi 150 návštěvníků, v něm ale soubor zřejmě účinkovat nebude, o jeho představení je obvykle mezi místními mnohem větší zájem, řekla ČTK ředitelka MKIS Marcela Kubíčková.

Ochotnický spolek byl v Humpolci založen v roce 1864. Hrálo se v sále hostince U bílého lva. Později se hrálo v jednom domů na Dolním náměstí a na sklonku 19. století v nově postavené sokolovně. Prvním ředitelem spolku se stal František Dítě. Největší rozkvět nastal s nástupem Otty Rychnovského, který v této funkci setrval až do roku 1926. Hrálo se až dvanáct představení ročně.

V roce 1941 se spolek divadelních ochotníků zúčastnil Jiráskova Hronova, v roce 1942 vystoupil na Tylově divadelním festivalu v Kutné hoře.

Ochotníci se jménem režiséra Osvobozeného divadla, Jindřicha Honzla, humpoleckého rodáka, vytvořili na vlastní půdě tradici festivalu divadelních představení Honzlův Humpolec. Letos byl v březnu zrušen kvůli pandemii. Od roku 2000 soubor pracuje pod hlavičkou Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci.

Divadelní spolek Jindřicha Honzla

Autor článku: ČTK: vkr, hj