27.03.2012 15:03

Husa na provázku se utká s Mannovým románem Doktor Faustus

Divadlo Husa na provázku se v nové inscenaci utká s náročnou předlohou - románem Doktor Faustus od Thomase Manna. Autor v knize popisuje život a smrt fiktivního génia Adriana Leverkühna na pozadí německých dějin v první polovině 20. století. V osudu nemocného skladatele je symbolicky zachycena katastrofa Německa propadlého nacismu. Pod první českou dramatizací jsou podepsáni režisér Jan Mikulášek a dramaturgyně Barbara Gregorová.    

"Materiálu je tam tak na čtyři divadelní hry. Naše jediná možnost byla soustředit se jen na některé linie," řekla dnes novinářům Gregorová. Zároveň se divadelníci pokusili rozvést některé motivy, které Mann pouze naznačil nebo zamlčel. Skladatelův osud na hranici geniality a šílenství je pro ně zpodobněním současného světa, který prý také balancuje na hraně.    
Podle Mikuláška jde o inscenaci-esej, která se na mnoha místech rozbíhá do polických či historických úvah. "Inscenaci vnímám jako určitou kritiku pýchy jako takové. Kdykoliv jednotlivec nebo národ uvěří tomu, že je něco víc než ostatní, že je nějak výjimečný, tak hrozí velké nebezpečí," uvedl Mikulášek.    
Divadelní dramatizace se opírá o hudebnost předlohy, o níž se někdy hovoří jako o "hudebním románu". Mann byl znalcem a milovníkem hudby, román je plný zasvěcených rozborů skutečných skladeb i fiktivních Leverkühnových děl. Mann svého hrdinu popisuje jako génia, jenž zavrhne staré hudební formy i celou evropskou kulturu a je ochoten přistoupit na smlouvu s ďáblem, jen aby získal absolutní tvůrčí schopnosti. Nakonec zešílí.    


Divadlo Husa na provázku: Doktor Faustus, foto: Jakub Jíra

Roli skladatele Leverkühna svěřil režisér Robertu Miklušovi, v roli jeho přítele a románového vypravěče Zeitbloma se představí Jan Kolařík. V dalších úlohách účinkuje prakticky celý soubor Husy na provázku. Na jevišti bude také tříčlenné hudební těleso ve složení klavír, housle a violoncello.    
Autorem scény i kostýmů je Mikuláškův stálý spolupracovník Marek Cpin. Tentokrát vytvořil téměř čistý prostor, kterému dominuje klavírní křídlo. Inscenace pracuje také s videoprojekcí a živými vstupy herců na kameru. Hudbu složil Petr Hromádka. Premiérové publikum inscenaci zhlédne 4. dubna.    

Mann (1875 až 1955) je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Román Doktor Faustus, jehož český překlad má asi 600 stran, začal psát za druhé světové války, kterou trávil v americkém exilu. Vydal jej nedlouho po konci války. Inspiroval se Faustem Johanna Wolfganga Goetha a životem filozofa Friedricha Nietzscheho. Do hlavní postavy skladatele vtělil Mann mnoho svých osobních pocitů.


Divadlo Husa na provázku: Doktor Faustus, foto: Jakub Jíra

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, snm, foto: Jakub Jíra

Husa na provázku se utká s Mannovým románem Doktor Faustus