03.02.2022 20:27

Husa na provázku se vrátila k poetice cirkusu, líčí život na cestě očima dítěte

Jak vypadá život na cestě očima dítěte, ukazuje nová inscenace Husy na provázku. Vychází z románu Proč se dítě vaří v kaši původem rumunské autorky Aglaji Veteranyi, která v něm zachytila svou zkušenost holčičky a dospívající dívky na útěku před komunistickou diktaturou někdejšího rumunského prezidenta Nicolae Ceaušeska. Představení v režii Ondreje Spišáka má premiéru v pátek.

Autorka románu pocházela z cirkusové rodiny, otec byl klaunem a matka artistkou. Divadelníci tak v předloze viděli příležitost navázat na provázkovskou tradici cirkusové poetiky. I proto padla volba na slovenského režiséra Spišáka, jehož Teatro Tatro se prosadilo inscenacemi na ulicích či v šapitó.

„Více než o akrobacii ale jde o zkušenosti exilu vyprávěné z pohledu holčičky a posléze mladé dívky, která se svou rodinou procestuje svět," uvedla dramaturgyně Viktorie Knotková. Inscenace podle divadelníků otevírá řadu otázek, například jaké to je být všude cizincem a jak může síla fantazie dětem i dospělým pomoci vyrovnat se s realitou. Román je podle nich výjimečný tím, jak osobně a otevřeně líčí krutou životní zkušenost prchajících lidí.

Hlavní postava podle dramaturgyně odkazuje také na osud milionů dětí, které musely opustit svůj domov. Globálně tvoří třetinu uprchlíků před válkami a dalšími pohromami. „Inscenace dává prostor právě dětskému prožívání ciziny a tematizuje také roli nás, kteří tomu všemu přihlížejí," popsala Knotková.

V hlavní roli alternují Tereza Marečková a Zdislava Začalová, což není v Huse na provázku běžné. „Právě díky tomu, že se budou Tereza a Zdislava alternovat, mohou se diváci, kteří jsou zvyklí chodit na naše inscenace víckrát, těšit na dvě zcela odlišné a nezaměnitelné podoby ústřední hrdinky," uvedl umělecký šéf Martin Sládeček.

Na divadelní adaptaci románu se podílel mezinárodní tým. Kromě režiséra Spišáka přizvala Husa na provázku ke spolupráci také maďarského scénografa Szilárda Borárose či běloruskou choreografku Innu Aslamovou.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš

Husa na provázku se vrátila k poetice cirkusu, líčí život na cestě očima dítěte

Inscenace

25.04.2024

Východočeské divadlo Pardubice pokřtí CD muzikálu Makropulos musical

Východočeské divadlo před téměř dvěma lety uvedlo světovou premiéru muzikálu Makropulos musical z autorské dílny Petra Abrahama, Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové. Novou adaptaci známého dramatu o touze po věčném mládí režíroval Petr Novotný, jenž se současně skrývá i pod pseudonymem tvůrce libreta Petra Abrahama. Čapkova Věc Makropulos v muzikálovém hávu slaví úspěchy nejen u diváků, kteří ji v anketě o nejoblíbenější inscenace VČD roku 2023 vynesli až na první příčku, oceňuje ji rovněž odborná kritika – muzikálová porota Cen Thálie zařadila Petru Janečkovou, představitelku hlavní role Emile Marty, do užší nominace na Cenu Thálie 2023 v oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr.

25.04.2024

Květnové tipy z Divadla Viola: Vděk, Hodina diplomacie, Vyžeňte lvy!, Skorpios na obzoru, Hugo Haas a Adina Mandlová

Aktuální divadelní sezóna zvolna spěje k závěru, takže je ta správná chvíle vydat se ještě před prázdninami na některou z repríz úspěšných inscenací v Divadle Viola na Národní třídě. Úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, je na programu 7. a 10. května od 20 hodin. V hlavních rolích divadelní adaptace novely proslulé francouzské prozaičky Delphine de Vigan Vděk excelují Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl.

25.04.2024

Slovácké divadlo uvede v premiéře napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců

Slovácké divadlo v sobotu čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil emeritní ředitel slovácké scény a režisérská legenda Igor Stránský. Divákům představí napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců, kterou napsali francouzští autoři Vaché Katcha a Julien Sibre.